Napiš dopis, zachraň život
6. 6. 2007 -, Econnect / Amnesty International
-foto-
Ve věznicích mnoha zemí jsou drženi lidé jen pro své názory, přesvědčení, vyznání nebo třeba barvu pleti. Nemají naději na spravedlivý proces ani důstojné podmínky věznění. Řada z nich se už nikdy neshledá se svou rodinou. Jejich blízcí vyčerpali všechny možnosti, jak jim pomoci, zůstává jen zájem jednotlivců a organizací ze zahraničí.
Amnesty International takové případy vyšetřuje a informace o nich poskytuje veřejnosti. Každý tak má možnost pomoci dopisem zaslaným odpovědné vládě, úředníkům nebo do věznic. Ve třech konkrétních případech, aktuálních v nejbližších dnech, budou lidé moci přispět i svým podpisem.
Co může změnit dopis?
Zasílání dopisů je jednou z nejsilnějších zbraní obránců lidských práv. Na začátku Amnesty International obdrží zprávu o někom, kdo je vystaven nebezpečí, a to z různých zdrojů, včetně místních humanitárních organizací, rodin, kolegů nebo právníků zastupujících oběti. Příslušný místní tým Amnesty International ověří tyto informace a konzultuje je s týmem urgentních apelů na Mezinárodním sekretariátu AI, zda odpovídá všem standardům. Poté vytvoří tzv. případ urgentního apelu, ve kterém jsou uvedena konkrétní osoba nebo osoby, informace o pozadí případu, informace, které mají přiblížit situaci v dané zemi, doporučení co se týče stylizace těchto apelů a adresy vládních úřadů, kterým se tyto apely mají adresovat. Nakonec je apel schválen, vytištěn a dán do oběhu.
Síť urgentních apelů poskytuje efektivní a okamžitou reakci při naléhavých situacích zahrnující vězně svědomí, zadržené, a další ohrožené osoby. V některých případech vláda obdrží apely do 24 hodin od zatčení, tedy v době, kdy je veliké riziko možného mučení. Dalším rozhodujícím faktorem úspěšnosti urgentních apelů je zapojení lidí z mnoha zemí do práce na stejném případě. V současné době tvoří síť urgentních apelů více než 80 zemí a 75 000 lidí.
Amnesty International Česká republika každý rok podpoří několik desítek urgentních apelů na podporu lidí z mnoha zemí. Jedná se o státy, jako jsou například Izrael, Spojené státy, Nepál, Súdán, Irán, Mexiko, Mauretánie, Indonésie, Malajsie, Guatemala, Saúdská Arábie, Burundi, Turecko či Sýrie. Tyto případy se týkaly lidí, kteří byli ať už v nebezpečí, nebo u nich došlo k porušení lidských práv, jako například mučení, "zmizení", trest smrti, smrt ve vazbě nebo repatriace do země, kde existuje obava o jejich bezpečí, hrozí porušování lidských práv či mimosoudní popravy.