Jak dopadla Vaňkovka
7. 1. 2004 -, Respekt
-Brownfields v Brně-
Strojírnu založil roku 1865 inženýr Friedrich Wannieck na rodinném pozemku, architektem byl Augustin Prokop, autor několika dalších brněnských staveb v novogotickém stylu. Štědrý mecenáš umění Wannieck se stal osobností brněnské kultury a obchodu. Jeho fabrika prošla mnoha přestavbami a dnes je příkladem špičkové stavební technologie své doby.
Zachránit všechny půvabné staré objekty se v posledním desetiletí marně snažilo Občanské sdružení Vaňkovka. Členové sháněli peníze, snažili se vlastními silami záplatovat děravé střechy hal a pod nimi pak pořádali koncerty, divadla, výstavy, tvůrčí dílny. „Čím větší prestiž si zde kultura získá, tím obtížněji ji bude možné odtud vystrnadit,“ slibovala si před třemi lety a členka sdružení Luisa Římanová. Tvrdí, že kouzlo továrny tkví v ideální poloze blízko hlavních tepen: „Místo mezi autobusovým a vlakovým nádražím lidi svírá do kleští. Tam se nejvíc spěchá a vzniká spousta stresu. Venku od rána do noci túrují motory, houkají klaksony, ale Vaňkovka člověka chrání hradbou cihel. Hmatatelné ticho je samo sobě ozvěnou.“
Německá firma ECE, která se ve své vlasti specializuje na budování obchodních komplexů, začne se stavbou nových budov za 4 miliardy korun již v lednu. Nové centrum bude mít na délku asi tři sta metrů a má zaměstnat až tisíc lidí. Rekonstrukce dvou výrobních objektů, které zůstanou zachovány, přijde na 200 milionů korun. Zaplatí je město a další část má přijít z evropských fondů. V zachráněných halách najdou své působiště jak město, tak i občanské sdružení Vaňkovka a další neziskové organizace. „Hledání investora trvalo dlouho. Zastavět takový brownfield je těžší než budovat na zelené louce. Celé území je navíc kontaminované těžkými kovy. Památkově chráněné budovy jsou pro investory také nevýhodou,“ popisuje náměstek primátora Richard Svoboda.
Také zakladatelka Občanského sdružení Vaňkovka Eva Staňková, která pracím za záchranu slévárny obětovala spoustu času, si oddechla. Jednání sdružení s ECE si architektka Staňková pochvaluje jako velmi korektní. „Zatím respektovali naše připomínky. Slíbili nám pronajmout část slévárny pro činnost nevládních organizací za přijatelné nájemné. Kromě obchodní galerie se zde má najít prostor pro podobné akce, které zde probíhaly v posledních letech,“ vysvětluje architektka. Dřív počítala s tím, že historické prostory budou využity všechny. „Jenže to by musela být naše společnost bohatší. Rekonstrukce pouze poloviny areálu za cenu obětování druhé poloviny je pro mne přijatelná. Je to, jako když se člověk vyrovná s amputací, která zachrání život.“
Pavla Hobstová
Autorka je spolupracovnicí Respektu.
Článek, který vyšel v týdeníku Respekt 2/2004 (v rubrice Připomeňme si), jsme převzali s laskavým svolením redakce.
Zachráněné industriální objekty – historie a jejich současné využítí:
Vaňkovka
http://www.vankovka.cz/
Brněnské továrny Vaňkovka se v roce 1994 ujala stejnojmenná nadace.
Arena Prague
http://www.arenaprague.com
Na území bývalého městského pivovaru v Praze Holešovicích je plánována realizace objektu Arena Prague - prostor pro práci, bydlení a rekreaci. Projekt na kterém se budou podílet architekti jako
Frank O. Gehry (Tančící dům) Počítá se s vytvořením mnohafunkčního prostoru, který v Holešovicích chybí .
Rekonstrukce bývalého městského pivovaru Broumov na kulturní a společenské centrum
http://www.centrumbroumov.cz/web_cz/cb_benecz.htm
Ekotechnické muzeum
http://www.ekotechnickemuseum.cz