Říman k úložišti jaderných odpadů: stále stejná písnička
16. 12. 2008 -, Econnect/Calla
Vláda České republiky dnes opětovně projednává analýzu ministra Římana o možnostech obcí k zapojení do vyhledávání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Pokud projde návrh v předložené podobě, zůstane legislativa nezměněná – obce i nadále nebudou mít účinný nástroj, jak hájit zájmy svých občanů.Přitom v březnu již podobnou analýzu vláda odmítla, protože nerespektovala programové prohlášení vlády. V něm se strany vládní koalice zavázaly pro změnu práv obcí: „Další kroky ve vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva bude vláda činit transparentně a nepřekročitelným kritériem bude souhlas dotčených obcí.“
Sdružení Calla a Hnutí DUHA prosazují novelu atomového zákona, která dá obcím a krajům právo spolurozhodovat o kontroverzních úložištích radioaktivních odpadů. Prozatím jsou z povolovací procedury vyloučeny. Upozornily, že paradoxně nejdále se s budováním úložiště radioaktivních odpadů dostalo Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování totiž posiluje důvěru místních lidí ke státu.
Osmatřicet starostů z regionů, kde by mohlo stát hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, v říjnu 2005 požádalo Poslaneckou sněmovnu, aby takovou novelu schválila. V pětadvaceti obcích se uskutečnilo místní referendum, které úložiště odmítlo. Vláda na základě tlaku obcí a krajů zastavila průzkumné práce do roku 2009, ale pak je hodlá obnovit. Bez změny přístupu to však bude krajně obtížné.
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Je podivuhodné, v jaké míře nejsou na počátku jedenadvacátého století uprostřed Evropy dodržovány základní demokratické principy ve jménu podpory jediného průmyslového odvětví – jaderné energetiky. Zdá se, že ji není možné udržovat v provozu bez intervencí státu a pokřivené spravedlnosti.“
Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplnil: „Radioaktivní odpady jsou stále nevyřešeným problémem atomové energetiky. V Česku se počítá s vybudováním hlubinného úložiště vysoceradioaktivního jaderného odpadu. Před samotnout debatou o technickém řešení se musí vyřešit vztah státu a obcí ohrožených možným vybudováním hlubinného úložiště. Cesty mohou být dvě: revoluční bouře stylu německého Gorlebenu nebo demokratické řešení respektující práva a postoje občanů. Pěvně věřím, že vláda odmítne zákopovou válku s obcemi a kraji.“