Londýn v čele boje proti klimatickým změnám
19. 11. 2008 -, Econnect/Hnutí Duha
Britský parlament v úterý večer definitivně schválil zákon, který zemi zavazuje snížit exhalace skleníkových plynů do roku 2050 o 80 %. Země se tak stala první na světě, která si takový závazný cíl uzákonila. Legislativa je inspirativní především v tom, že exhalace se podle ní budou snižovat o konkrétní procenta rok po roce.Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl: „Britové moc dobře vědí, co dělají a zbytek Evropy by neměl příliš otálet. Krom toho, že snižování emisí je jediná možnost jak se realisticky postavit klimatické hrozbě, zákon rozhýbe nová průmyslová odvětví a sníží závislost na dovozu ropy a plynu.“
Hnutí DUHA tento nový bezprecedentní britský zákon uvítalo. Krom snížení emisí skleníkových plynů rozhýbe investice do čistých technologií v hutích, elektrárnách, chemickém průmyslu a dalších odvětvích.
Jednání o přijetí podobného závazku na úrovni celé Evropské unie momentálně finišují v Bruselu. Jedna z částí tzv. klimaticko-energetického balíčku totiž obsahuje i požadavek, aby členské státy snížily své emise skleníkových plynů o 20 či 30 % do roku 2020. Jednání však blokují některé státy v čele s Polskem.
Česká republika s návrhem celounijního opatření souhlasí. Na nátlak velkých podniků ale blokuje reformu obchodování s emisemi. Velcí znečišťovatelé lobbují, aby povolenky k exhalacím nadále dostávali zdarma. Spor se vede hlavně o uhelné elektrárny. Přitom ČEZ si již nyní započítává hodnotu povolenek do ceny elektřiny. Prakticky tedy konečnou cenu neovlivní to, zda bude povolenky od státu dostávat zdarma, či kupovat. Česká republika přitom patří se 12 tunami na obyvatele a rok mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého.
Petr Machálek z Hnutí DUHA řekl: „Britský zákon je velmi chytrý. Nejenže bude mít konkrétní dopad v podobě snižování emisí skleníkových plynů. Ale krom toho říká, že se emise budou snižovat krok po kroku, rok po roce, procento po procentu. Tím, že stanoví konkrétní plán na více než 40 let dopředu, umožní průmyslu se postupně a bez problémů transformovat“.