Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Odpovědnost za jadernou škodu – běh bez konce?

18. 3. 2009 -, Econnect/Calla

Poslanci Parlamentu mohou učinit důležitý krok k zavedení plné finanční odpovědnosti ČEZ za případné škody způsobené atomovými reaktory. Musí k tomu však přijmout změnu atomového zákona v rámci jednání o novele energetického zákona, kterou mají na svém programu. Nikoliv však ve znění předkládaném poslanci hospodářského výboru, které zvyšuje omezení odpovědnosti provozovatelů jaderných elektráren za škodu z dnešních 6 na pouhých 8 miliard korun. Doplněná Vídeňská úmluva, kterou Česká republika podepsala, však jako minimum odpovědnosti požaduje více než 9 miliard Kč.

Ministr Martin Říman dostal od vlády v březnu 2008 uloženo k 1. lednu 2009 ratifikovat doplněnou Vídeňskou úmluvu a novelizovat k tomu patřičné paragrafy atomového zákona. Zároveň dostal za úkol okamžitě zahájit práce na přijetí tzv. Pařížské úmluvy a potažmo zvýšení povinného pojištění na 18,5 miliardy. Nic z toho se dosud nestalo. Protože návrh poslanců hospodářského výboru nezahrnuje ani další požadavky, které klade novelizovaná smlouva, není jeho přijetí cestou k ratifikaci smlouvy. Správné navýšení limitů má podporu vládní Strany zelených.

Podle Hnutí DUHA a sdružení Calla však musí následovat úplné zrušení kontroverzní klauzule atomového zákona, podle které elektrárenská společnost hradí jen malou část následků. Kabinet to slíbil ve svém programovém prohlášení – „bude zrušena omezená odpovědnost provozovatelů jaderných reaktorů za případné škody tak, aby platili tržní pojistné stejně jako v jiných průmyslových odvětvích“.

Edvard Sequens z Cally řekl: „Kdyby v Temelíně došlo k havárii, ČEZ dostane od pojišťoven 35 miliard korun za poškozené zařízení, zatímco všichni ostatní postižení obdrží podle současných pravidel dohromady jen šest miliard. Celkem logicky, tak jako v jiných průmyslových odvětvích, by se odpovědnost za jadernou škodu neměla omezovat vůbec.“

Karel Polanecký z Hnutí DUHA doplnil: „Provozovatelé jaderných elektráren musí nést plnou finanční odpovědnost za škody, jež případně způsobí. Proto je potřeba změnit klauzuli současného atomového zákona, podle které by ČEZ hradil jen malou část. Zavedení plné odpovědnosti za případné škody, které jaderné elektrárny ČEZ způsobí, je samozřejmou první podmínkou další debaty o nových reaktorech.“

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související odkazy
Calla
Hnutí Duha

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz