Umění porodit
25. 4. 2007 - Alexandra Jachanová Doleželová, GITA
-foto-
„Již několik let vedu na téma porodů živé rozhovory s rodiči, kteří mají nejrůznější zkušenosti podle toho, kdy a kde se jim dítě narodilo. Nabyla jsem dojmu, že ačkoliv došlo v této oblasti k velkému pokroku, je stále co zlepšovat a celospolečenská debata je východiskem pro takovéto změny,“ napsala Kateřina Jacques do své zdravice. Na tiskové konferenci Petra Sovová poukázala na cíl celé akce: „Já osobně zjišťuji, že porod je úžasná věc, může strašně posílit, ale také hodně oslabit. Budeme se snažit, aby se co nejvíce informací dostalo k co největšímu počtu lidí.“
Výstavu Umění porodit zkoncipovala kurátorka Naďa Rovderová. Expozice reflektuje příchod na svět za využití nejrůznějších uměleckých forem, jako jsou malba, kresba, grafika, fotografie, prostorová instalace atp. Vedle zvučných jmen jako je V. Bromová, S. Milkov, P. Nikl, J. Róna aj. nebudou chybět provokativní díla Lenky Klodové. Projekt doprovodí netradiční módní přehlídka těhotenské módy v podání umělecké skupiny Kolouchův sen absolventek UMPRUM a AVU.
Vedle multimediální výstavy proběhne také mezinárodní kongres Normální porod pro porodní asistentky, lékaře a lékařky. Doprovodným programem bude veletržní expozice Baby Expo – prezentace informací, služeb a výrobků pro těhotné, rodičky a maminky dětí do dvou let.
Jitka Drábková, ředitelka Aperia – společnosti pro zdravé rodičovství – představila dvě hlavní složky Baby Expo: za prvé, důraz je kladen na prezentaci neziskových organizací, které budou vystavovat vedle komerčních firem. Mezi neziskovými organizacemi se objeví: Síť mateřských center, Laktační liga, Aperio, Česká asociace dul aj. Druhou hlavní složkou je doprovodný program, např. budou uvedeny dva filmy německé porodní asistentky a filmové dokumentaristky Katji Baumgarten, která do Prahy přijede a bude po projekci k dispozici k nezávazné debatě. Ve filmu Moje malé děťátko se protagonistka a zároveň autorka ve 21. týdnu těhotenství dozví o silném genetickém poškození svého očekávaného dítěte a je konfrontována s rozhodnutím pro či proti interrupci. Film Jak jste to všechny zvládly? pojednává o porodech doma.
Tématem pro rok 2007 je „kvalita“ porodu, především pak podpora nejlepší péče „10 bodů mother-friendly“ pro porodnice. Iniciativa za porodní péči „mother friendly“ přináší hlavní požadavky na péči o matku a dítě, které vycházejí z přirozeného pojetí porodního procesu.
Světový týden respektu k porodu se snaží změnit podmínky porodů. V České republice je vysoké procento císařských řezů, nejsou respektovány výsledky výzkumů při péči o matku a dítě, všeobecně nízké je povědomí o právech rodičů a dětí. „V České republice probíhá 85% porodů bez komplikací, kdy není žádný důvod do porodu zasahovat, při tom je každá druhá rodička nastřižena,“ řekla Jitka Drábková.
Porodní asistentka Dáša Suchá naznačila hlavní problém: „Naše porodnictví je víceméně mužská záležitost, gynekologové jsou převážně muži, a od toho se odvíjí i vztah k tématu.“ Péče porodních asistentek je z většiny případů nehrazena pojišťovnou, patří tedy mezi nadstandardní služby. V České republice nejsou povoleny porodní domy, pokud se tedy žena rozhodne porodit za asistence porodní asistentky, nemá jinou možnost než rodit doma. „Zatím porodnictví funguje takto: My jsme tady a vy se nám přizpůsobte, přitom by mělo fungovat formou My jsme tady a chceme vám pomoci,“ dodává Dáša Suchá.