Politika územního rozvoje: Drobný úspěch obcí
21. 7. 2009 -, Econnect
Obce z lokalit ohrožených vyhledáváním hlubinného úložiště pro vysoceradioaktivní vyhořelé jaderné palivo slaví malý úspěch: z návrhu Politiky územního rozvoje, připraveného pro dnešní jednání vlády bylo vyškrtnuto všech šest lokalit, které stát vybral jako teoreticky vhodná místa pro budoucí úložiště.To kritizovali starostové obcí, dotčené kraje i nevládní organizace, neboť chránit všechny dnes vytipované lokality v územních plánech je nesmyslné a předčasné. I podle vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady mají být územně chráněny pouze poslední dvě nejvážnější lokality a to nejdříve po roce 2015.
Sdružení Calla a Hnutí DUHA však upozorňují, že nebezpečí stavební uzávěry tímto nepominulo. V Politice územního rozvoje ČR zbyl úkol pro Ministerstvo průmyslu takovou ochranu stanovit i nyní. Není však jasné, kde a zda to udělá.
Je také důležité změnit dnešní netransparentní a nedemokratickou podobu procesu. Obce jsou nadále podle atomového zákona vyloučeny z probíhajícího procesu o výběru konečné lokality pro úložiště.
Podle sdružení je třeba dát obcím a krajům právo spolurozhodovat o kontroverzních úložištích radioaktivních odpadů. Současně také upozornily, že paradoxně nejdále se s budováním úložiště radioaktivních odpadů dostalo Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování totiž posiluje důvěru místních lidí ke státu.
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Drobný úspěch, který se podařil v Politice územního rozvoje, je výsledkem jednotného společného postoje veřejnosti a představitelů obcí ze všech vybraných lokalit. Bude ale třeba maratonskou výdrž, protože cesta je ještě dlouhá.“
Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplnil: „Výběr jedné hlavní a druhé záložní lokality má proběhnout až v roce 2015. Nyní jsou průzkumné práce v obcích zablokované kvůli špatné komunikaci státu. Není jisté, zda se užší výběr v plánovaném roce podaří stihnout. Územní ochrana všech lokalit se pak jeví jako zbytečná. Stát by měl naopak urychleně nastavit demokratickou a transparentní podobu procesu. Připustí-li stát spoluúčast obcí na procesu, podaří se mu vyhnout eskalaci konfliktů.“