Dozvuky Bhópálu: investice přednější než spravedlnost pro ty, kteří přežili?
13. 5. 2008 -, E-žurnál
Přes 280 indických právníků, včetně prominentních advokátů a penzionovaných soudců, napadlo pokusy vlády udělit imunitu americké nadnárodní společnosti Dow Chemical v souvislosti s její odpovědností za toxické neštěstí v Bhópálu. Označili je za protiústavní a protiprávní. Kancelář premiéra viní z toho, že se snaží s korporací domluvit, aby podpořil investice ve výši jedné miliardy dolarů, které se firma chystá v Indii vydat.Mezi činiteli, kteří mají být do vyjednávání zapojeni, jsou prý Abhishek Manu Singhvi, advokát firmy Dow u nejvyššího soudu v Madhya Pradesh, a indický průmyslník a funkcionář americko-indické společnosti CEO Forum Rattan Tata.
Problém, jemuž firma Dow (která v roce 2001 převzala společnost Union Karbide, která za katastrofu v Bhópálu mohla) čelí, spočívá v tom, že se u soudu jedná o nařízení, podle něhož by musela uhradit miliardu rupií za vyčištění toxickými látkami zamořených prostor opuštěných Union Karbide.
Dow však jakoukoli odpovědnost za bhópálskou katastrofu popírá a indické vládě naznačuje, že její investice by se mohly, v případě, nebude-li jednání o nařízení zastaveno, setkat s obtížemi.
Jednání však v obecném smyslu není jen o tom, kolik zaplatí Dow. Kapitál nakonec nemá až takové potíže s tím, zaplatit něco za své kriminální chování. Problém má s tím, když není jisté, kolik se má platit, a když se tato částka špatně promítá do kalkulační alchymie budoucích náklad, tržeb a zisků.
Právě to pomáhá vysvětlit účast Taty, který ve do jednání zapojen i jako něco více než pouhá pomocná ruka Američanů: účastní se ho i jako pomocník jednající v zájmu indického kapitálu. Potenciálně se totiž vyjednává i o cenu za další Bhópály, ať už je spáchá kdkooli, korporace americká či indická.
Skandální na celém případě však je to, že Dow tvrdí, že by neměla platit vůbec nic. A to navzdory tomu, že si závazků Union Carbide musela být v roce 2001, kdy ji ovládla, dobře vědoma. Už jen proto, že se odpovědnosti tolikrát veřejně a právně zříkává.
Katastrofě v roce 1984 podlehlo hned v prvním měsíci na 15 tisíc osob, dalších sto tisíc trpí následky.