Nebezpečné lahvičky s BPA i přes zákaz stále na trhu
1. 6. 2011 -, Econnect/Greenpeace
Od dnešní půlnoci se v celé Evropské unii nesmějí prodávat kojenecké láhve s obsahem nebezpečného bisfenolu A (BPA). V Česku je však i přes zákaz bez problému seženete – jak v nabídce velkých obchodních řetězců, tak v internetových prodejnách. Odhalila to namátková kontrola, při které dnes Greenpeace v prodeji objevilo desítky polykarbonátových kojeneckých lahví a celou záležitost již proto podstoupilo České obchodní inspekci.„Když v prosinci 2010 prohlásil komisař pro zdraví a spotřebitelské záležitosti John Dali, že v polovině roku 2011 nebudou žádné kojenecké lahve v EU obsahovat bisfenol A 1), asi pozapomněl, že členem unie je i ČR,“ říká Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace.
„Nejenže české ministerstvo zdravotnictví se zákazem nesouhlasilo, nepřijalo včas vyhlášku transponující zákaz do českého právního řádu a odmítlo rozšířit zákaz na další produkty pro děti, ze kterých se může BPA uvolňovat. Řada prodejců, které jsme před několika měsíci na zákaz upozornili a vyzvali, ať polykarbonátové lahve s BPA okamžitě stáhnou, je má stále v nabídce,“ doplnil Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace.
O zákazu BPA rozhodla Evropská komise na sklonku loňského roku, po vytrvalé kampani environmentálních organizací, které upozorňovaly na narůstající počet vědeckých důkazů o nebezpečnosti BPA. V lednu přijatá směrnice zakazuje od března 2011 výrobu, a od června 2011 dovoz a uvádění kojeneckých lahví s obsahem BPA v celé Evropské unii.
Greenpeace proto okamžitě po získání informací, že v ČR se pravděpodobně stále nabízí polykarbonátové kojenecké láhve s nebezpečným BPA, předalo České obchodní inspekci veškeré podklady včetně seznamu obchodních řetězců i internetových obchodů, které stále nabízejí polykarbonátové kojenecké láhve.
Bisfenol A je klasifikován jako reprotoxická látka a endokrinní disruptor (látka narušující funkci hormonů) a je spojován s celou řadou zdravotních dopadů – s nárůstem neplodnosti, zvýšeným rizikem onemocnění rakovinou, včetně rakoviny prsu a prostaty, cukrovkou, astmatem a řady dalších chronických či nevratných zdravotních problémů, často již při velmi nízké hladině expozice.