Manažeři pomohou osázet místa v národním parku
25. 4. 2013 -, Econnect/Ústecká komunitní nadace
Dlouholetý dárce Ústecké komunitní nadace, společnost Envirocont, se rozhodla pojmout netradičně oslavu 15 let založení. Na místo bujarých oslav pozvala své kolegy, obchodní partnery a zákazníky na brigádu. Tři desítky dobrovolníků přiloží ruku k dílu a zapojí se do akce s názvem „Návrat původních druhů dřevin“ na území Národního parku České Švýcarsko. Cílem akce bude výsadba 1 000 sazenic původních druhů dřevin.„Osazované území má velikost přibližně 5000m2 a nachází se pod skalním hrádkem Falkenštejn, cca 1 km od obce Jetřichovic na Děčínsku Z tohoto území byla odstraněna geograficky nepůvodní borovice vejmutovka. Tato původem severoamerická borovice se nebezpečně šíří po celém území národního parku a vytlačuje původní druhy dřevin. Na uvolněné místo budou vysázeny sazenice dubu a jeřábu ptačího. Vzhledem k nepřístupnosti terénu při výsadbě stromků rádi využíváme pomoci brigádníků či dobrovolníků,“ vysvětluje Ing. Jan Drozd, ředitel odboru péče o ekosystémy ze Správy Národního parku České Švýcarsko.
„Jedním z cílů naší společnosti je podílet se na zlepšování životního prostředí v našem regionu. K tomuto směřujeme jak naší vzájemnou spoluprací, tak podporou neziskových projektů zaměřených na ochranu životního prostředí. Touto činností se zabýváme ve spolupráci s Ústeckou komunitní nadací již více než 13 let. Proto jsme se rozhodli oslavu našeho 15. výročí pojmout poněkud netradičně, avšak zábavnou formou,“ říká s úsměvem jednatelka společnosti Enviroconts Andrea Bednářová.
„Ten, kdo se nemůže dostavit osobně, má i jiné možnosti, jak tuto dobročinnou aktivitu podpořit a to formou darováním finančních prostředků. Ty budou opět použity na nákup sazenic a na uhrazení nákladů spojených s jejich výsadbu na území Národního parku České Švýcarsko. Předpokládáme, že se nám podaří získat částku až 45 000 Kč, což umožní výsadbu přibližně dalších 2 500 stromků.“ vysvětluje manažerka pro vztah s dárci z Ústecké komunitní nadace Mgr. Kateřina Valešová.
O Ústecké komunitní nadaci
Ústecká komunitní nadace je první českou komunitní nadací, jejíž počátky sahají do roku 1993 a jedinou otevřeně grantující nadací pro okresy Děčín, Litoměřice, Louny, Teplice a Ústí nad Labem. Komunitní nadace, jako nevládní nezisková organizace, za dobu své činnosti podpořila přes 1 000 projektů v celkové výši přes 30 mil. Kč a vytvořila nadační jmění ve výši 47 mil. Kč. Při své práci klade důraz na maximální profesionalitu a transparentnost – každoročně prochází nezávislým auditem, je signatářem Etického kodexu nadací, je zakládajícím členem Fóra dárců (asociace českých nadací) a Transatlantické sítě komunitních nadací, a dlouhodobě byla podporována jednou z nejvýznamnějších nadací z USA Ch.S. Mott Foundation.
O společnosti ENVIROCONT
Společnost ENVIROCONT s.r.o. je česká konzultační společnost, která byla založena v roce 1998. Cílem je zajišťování komplexních služeb v oblasti podnikové ekologie, energie a integrovaných systémů řízení. Úspěšná spolupráce se zákazníky je založena na partnerství, poskytování komplexních a profesionálních služeb a osobním přístupu. Jedním z cílů společnosti ENVIROCONT s.r.o. je podílet se na zlepšování životního prostředí. K tomuto směřuje jak spoluprací se svými zákazníky, tak podporou neziskových projektů zaměřených na ochranu životního prostředí. Touto činností se zabývá ve spolupráci s Ústeckou komunitní nadací od roku 2000.
O Národní parku České Švýcarsko
Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2000 na ploše 80 km2 v jádrové části Labských pískovců. Při státní hranici navazuje na Národní park Saské Švýcarsko. Rozsáhlé lesy, zachovalé vodní toky, monumentální skalní věže a hluboké soutěsky činí z NP České Švýcarsko „přírodní klenot severních Čech“. Hlavním cílem péče o národní park je ochrana jedinečné přírody, která je na stále větší ploše ponechávána samovolnému vývoji, a přeměna nepůvodních jehličnatých lesů na lesy smíšené. Zdejší krajina je domovem řady chráněných druhů živočichů, například sokola stěhovavého, čápa černého, vydry říční či rysa ostrovida. V posledních letech se díky úsilí ochránců přírody vrací do říčky Kamenice také losos obecný.