Holandsko zakázalo chov norků na kožešiny
19. 12. 2012 -, Ecxonnect/Svoboda zvířat
Holandsko, v němž se ročně kvůli kožešině zabije až 6 milionu norků, je po Číně a Dánsku třetím největším světovým producentem norkových kožešin. Politická diskuseo zákaz chovu norků zde začala již v roce 1999. Nejprve byl poslaneckou sněmovnou přijat zákon zakazující chov norků od roku 2018, ale neprošel tehdy senátním projednáváním. Hlavním argumentem proti zákazu byly finanční problémy, které by taková legislativa přinesla chovatelům. Proto bylo v původním záměru změněno datum na rok 2024 s tím, že stát uhradí chovatelům kompenzace ve výši 28 milionů euro.
Organizace Four Paws Netherlands a Fur for Animals doufají, že holandského příkladu budou následovat i další země. Zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat již nyní platí také například v Rakousku, Velké Británii či Chorvatsku. Thomas Pietsch, odborník na divoká zvířata z organizace Vier Pfoten říká: „Pokud je Holandsko, které produkuje 6 milionů norkových kožešin ročně, schopno tento chov z etických důvodů zakázat, nevidím důvod, proč by tak nemohly učinit i ostatní státy.“
Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat, uvádí: „Se stejným cílem, tedy zrušit chovy tzv. kožešinových zvířat v České republice, jsme letos v listopadu spustili kampaň Ukažte to vládě. Odstartovalo ji zveřejnění velmi krutých záběrů trpících zvířat z šesti českých kožešinových farem. Od počátku kampaně (22. 11. 2012) již protestní e-mail ministru zemědělství odeslalo více 19 700 občanů,“ a dodává: “V současné době čekáme na oficiální stanovisko Ministerstva zemědělství, s kterým jsme o problémech těchto chovů jednali a které by své vyjádření mělo vydat v nejbližších dnech.“
Holandsko již v roce 1995 zakázalo chov lišek a v roce 1998 také chov činčil na kožešiny. Oba dva zákony nabyly účinnosti k 1. 4. 2008. Zákaz chovu norků tak ukončí veškerý chov zvířat na kožešiny v této zemi.
Více informací najdete na www.protisrsti.cz nebo na www.ukaztetovlade.cz (případně na www.infurmation.com).