Sedmá generace 5/2013: My všichni jídelnou povinní
21. 10. 2013 -, Econnect/Sedmá generace
V pátém letošním čísle časopisu Sedmá generace se mimo jiné dočtete odpovědi na tyto otázky: Proč jídelnám pořád vládnou ÚHO a šodó? Odstartovalo pojídání masa rozvoj lidského mozku? Jak se dobrovolničí v lesích? Kdo a proč nás šmíruje na internetu? Jak tlustá je ekostopa domácích mazlíčků? Co stojí za vleklou občanskou válkou v Sýrii? Jak zabránit japonským velrybářům v lovu? Komu nejdou zdejší rysi pod nos? Co dělá etickou banku etickou? Je současný finanční systém sofistikovanou hrou typu „letadlo“? Jak vypadají tekuté vztahy? Proč jde Slovensko v protisměru? Jak se žije život s velkým Ž?„Devadesátky sice protekly hrdlem času stejně jako ikonická masová haše záchodovou mísou, ale stejný problém jako já tehdy řeší vegetariánské děti i dnes. Přes ekologickou osvětu, přes znovuobjevení lokálního zemědělství a související boom farmářských trhů, a vlastně navzdory až maniakálnímu zájmu o kuchtění všeho druhu je šance najíst se ve školních jídelnách vegetariánsky, bio, neřkuli z fairtradových surovin pořád mizivá,“ uvozuje hlavní téma čísla Tereza Šimůnková v textu Hlavně žádné revoluce! Kromě ankety mezi rodiči a inspirací z Dolního Rakouska či Slovenska se ptáme břeclavské matky na výsledek soudní pře, vedené kvůli neposkytování veganské stravy v tamější školní jídelně. Téma uzavírá socioložka Tereza Vandrovcová pojednáním, zdali jsou lidé přirozenými masožravci.
V seriálu Zelené srdce představuje Štefan Kosztolýnyi „život s velkým Ž“ přírodovědce, etnografa, dokumentaristy a filosofa Vladimíra Úlehly. Další díl Kurzu mediální sebeobrany Jan Miessler věnuje důsledkům odhalení Edwarda Snowdena, že tajné služby USA a Velké Británie šmírují internetovou a mobilní komunikaci. Šetrnější spotřebu tentokrát sleduje Renata Placková u domácích mazlíčků, jejichž ekostopa je zpravidla větší, než si myslíme; nový cyklus Moravská příroda pak pokračuje reportáží Štěpána Jindry o dobrovolničení v jesenických lesích.
V tematicky pestré sekci Drobnohled nejprve Tereza Šimůnková zpovídá Sida Thomase, jakým způsobem mořští ovčáci Sea Shepherd v antarktických vodách brání japonským velrybářům v lovu. Nafíz Ahmed následně připomíná, že za vleklou občanskou válkou v Sýrii stojí i ropný zlom, energetická geopolitika a změna klimatu. Volební programy a dosavadní hlasování týkající se životního prostředí rozebírá Jan Skalík ze Zeleného kruhu; těžkého údělu rysů na Šumavě a česko-slovenském pomezí si všímá Josefa Volfová. A prezident italské Bancy Etica Ugo Biggeri v rozhovoru vysvětluje, jak se v praxi ne/daří naplňovat ideály etičtějšího peněžního ústavu.
Sedmá generace jako obvykle sleduje i kulturní dění: Rudolstadskou festivalovou terrapií prošla Zuzana Vlasatá, Josef Patočka přibližuje dokument Do the Math klimatického hnutí 350.org, Simona Horká rozebírá nedostatky korporátně-aktivistického napínáku The East, ekonom Stanislav Kutáček kriticky oceňuje knihu Adama Votruby Paradox úroků a Dominika Grohmann se zamýšlí, proč podle sociologa Zygmunta Baumana navazujeme tekuté vztahy. Číslo uzavírá dialog se slovenským „obyčejným ochranářem“ Mikulášem Hubou, jehož historický optimismus získal po 23 letech povážlivé trhliny, a pravidelný přehled zajímavých akcí, které můžete v příštích měsících navštívit. Ve vydání najdete i pravidelné rubriky Librarium, Před 7.G, Ekologický kompost, Společenský kompost a Terrapie.
V e-verzích a na webu 7.G najdete více fotek, delší verze některých článků a nadto tři fotogalerie: tuzemských rysů, rudolstadského festivalu viděného Yvett Stránskou a Jeseníků zachycených Vratislavem Vozníkem.
Seznam všech článků čísla najdete na www.sedmagenerace.cz/aktualni-cislo.
Inspirativní četbu a dobrou chuť přeje redakce 7.G.