Začal další Rok netopýra
21. 2. 2012 -, Econnect/Česká společnost pro ochranu netopýrů
Oslavy mezinárodního Roku netopýra pokračují i v roce 2012. Cílem dvouleté kampaně pod záštitou Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (Bonnská úmluva - CMS) a EUROBATs (Dohoda o ochraně populací evropských netopýrů) je zvýšit povědomí veřejnosti o potřebě ochrany netopýrů, příčinách jejich ohrožení, důležité roli netopýrů v ekosystémech a významu druhové rozmanitosti.V rámci kampaně se po celém světě konají nejrůznější akce pro veřejnost – přednášky, výstavy, exkurze atd., kde se lidé mohou s netopýry blíže seznámit a uvědomit si jejich velký význam pro fungování přírodních ekosystémů. „V současnosti je známo více než 1200 druhů netopýrů a kaloňů a stále jsou přitom objevovány druhy nové. Vyskytují se po celém světě s výjimkou Arktidy, Antarktidy a některých ostrovů v Oceánii,“ říká Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů. „Kaloni a někteří netopýři jsou významnými opylovači mnoha rostlin, včetně řady hospodářsky významných druhů jako jsou např. africké baobaby či banánovníky. Hmyzožraví netopýři hrají zase významnou roli při regulaci početnosti hmyzu včetně celé řady škůdců, čímž přispívají k ochraně zemědělských plodin i lesů,“ doplňuje.
Více než pětina všech druhů netopýrů a kaloňů je však v současnosti ohrožena. Stejně jako řada dalších živočichů se potýkají se ztrátou vhodných stanovišť. Nebezpečí představují pro některé druhy také větrné elektrárny, rostoucí doprava či nemoci jako je tzv. Syndrom bílého nosu. V případě středoevropských druhů netopýrů je velkým problémem zejména rychlý úbytek tradičně využívaných úkrytů v budovách, které zanikají během jejich rekonstrukcí a zateplování. „Problémem je i přetrvávající negativní postoj lidí k těmto řadou mýtů opředeným živočichům. Také to se uvedená kampaň snaží změnit,“ dodává Schnitzerová.
Kromě celé řady osvětových akcí proto Česká společnost pro ochranu netopýrů chystá i v roce 2012 pokračování projektu nazvaného „Náš soused je netopýr“. V rámci něho jsou mimo jiné odměňováni lidé, kteří přispěli k ochraně netopýrů tím, že jim umožnili obývat úkryt ve svém domě. „Cílem projektu je zviditelnit pozitivní příklady, které jsou dokladem toho, že soužití s netopýry není problémem, jak se řada lidí často obává. To by mělo přispět k celkovému zlepšení vnímání těchto ohrožených živočichů a k jejich následné ochraně,“ dodala Schnitzerová. Další informace o kampani, projektu i plánovaných akcích lze najít na internetových stránkách www.ceson.org nebo www.sousednetopyr.cz.
Projekt Náš soused je netopýr je realizován v rámci programu Nadace Partnerství za finanční podpory SFŽP a MŽP ČR.