Sdružení Oživení odhalilo, kdo chyboval při rozhodování o veřejných zakázkách v Praze
25. 7. 2003 -, Oživení
Občanské sdružení Oživení na svých webových stránkách www.bezkorupce.cz zveřejnilo jmenný seznam lidí, kteří chybovali při rozhodování o veřejných zakázkách hl.m. Prahy. Oživení téměř měsíc marně čekalo na odpověď primátora Béma na výzvu, aby seznam zveřejnil, a proto se rozhodlo, že vyjde občanům vstříc a samo je seznámí s výsledkem kontroly práce pražských politiků a úředníků.Zastupitelka za Evropské demokraty Markéta Reedová zase marně žádala o seznam ředitele Magistrátu hl.m.Prahy (MHMP) Ťahana, který jí ho odmítá dát s tím, že obsahuje chráněné osobní údaje a musí zůstat utajený. Reedová se obrátila na Úřad pro ochranu osobních údajů, který shledal Ťahanovo odůvodnění neopodstatněným a nepravdivým. Reedová se nyní obrátí na ministra vnitra Grosse s žádostí o nápravu situace na MHMP, aby jí už nadále nebyl znemožňován výkon jejího zastupitelského mandátu.
Tomáš Kramár a Markéta Reedová na čtvrteční tiskové konferenci představili analýzu výsledků auditu Value Added (VA) a šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS):
Oproti auditu VA se šetření ÚOHS jeví jako velmi neuspokojivé, neboť klade příliš velký důraz na méně podstatné a spíše formální pochybení (jako nedodávání aktuálních výpisů z obchodního rejstříku) a téměř bez povšimnutí přechází nezákonné poskytování záloh či odpouštění pokut a lhůt. Těm se naopak pečlivě věnuje audit VA, který dokonce vyčíslil ztrátu města plynoucí z neoprávněně poskytnutých záloh. VA i ÚOHS se shodují v tom, že způsob stanovování pořadí firem ucházejících se o zakázku je velmi neprůhledný a téměř nekontrolovatelný. Zakládá tak obrovský prostor pro korupci.
Výsledky auditu i šetření postačují k vyvození trestní odpovědnosti, alespoň u největších viníků: mezi úředníky vítězí Jozef Macko, bývalý ředitel Odboru městského investora (OMI) MHMP, s 206 pochybeními. Mimo jiné je zodpovědný za poskytování záloh, které způsobily městu škodu téměř 5 000 000 korun, i za neuplatňování smluvních pokut. Mezi politiky vítězí bývalý radní a současný zastupitel HMP Zdeněk Kovářík s 76 pochybeními. Byl nejčastějším předsedou výběrových komisí, včetně těch, jejichž rozhodnutí se jeví jako krajně podezřelá.
VA i ÚOHS shodně upozorňují, že velké množství zakázek je prováděno na základě neplatných smluv! Zákon o zadávání veřejných zakázek v §70 říká: „Smlouva na veřejnou zakázku uzavřená v rozporu s tímto zákonem je neplatná. Změny ve smlouvě v rozporu s podmínkami obchodní veřejné soutěže jsou neplatné." Magistrát má tedy jedinečnou šanci odvolat u ještě neuzavřených zakázek nevýhodné smlouvy, například dodatky prodlužující lhůty bez udělení pokuty či udílející zálohu v rozporu s podmínkami soutěže.
Šokující výsledky auditu a šetření neukazují jen pochybení jednotlivých osob, ale i absolutně nefunkční systém vnitřní kontroly magistrátu. VA a ÚOHS zkontrolovaly všechny zakázky OMI kromě těch, jež loni v souvislosti s prodejem bytů pod cenou ve Špindlerově Mlýně firmou Navatyp kontrolovala Sekce kontroly a interního auditu (SKIA) a nenašla žádné vážné pochybení. Vzhledem k četnosti vážných pochybení u ostatních zakázek je žádoucí, aby byly prověřeny i tyto zakázky, a v případě odlišných závěrů vyvozeny důsledky pro pracovníky SKIA. Navíc potřeba auditu na zakázky jiných odborů než OMI také nadále trvá.
Podrobnější informace o pražských veřejných zakázkách najdetena www.bezkorupce.cz.