Deutscher Mai – v Brně bude měsíc německé kultury
5. 5. 2008 -, Econnect
Brno si připomene problematické okamžiky svých dějin multižánrovým měsícem německé kultury, který pořádá Fórum pro česko rakouský dialog ve spolupráci se studenty Ústavu germanistiky při FF MU.Především hospodářské vztahy naší země i města Brna s německy mluvícími sousedy jsou dnes těsnější než kdykoliv před tím a dále se prohlubují, aniž by však došlo k současnému posunu v myšlení lidí. Na české straně stále přežívají antipatie vůči německé kultuře, německému jazyku a především vůči jeho mluvčím, které se nejvýrazněji projevují v našem vztahu k od roku 1945 vyhnaným německy mluvícím Čechům a Moravanům.
Interpretace společné historie jako boje jedněch proti druhým zákonitě upozaďuje pozitiva půl tisíciletého soužití na úkor vzájemných křivd, kterých vyvrcholením a spravedlivým rozuzlením má být vyhnání německy hovořícího obyvatelstva. Nemožnost řádné reflexe těchto událostí za totalitních poměrů a neochota se k nim vracet po roce 1989 se tak jeví hlavní překážkou zdravých sousedských vztahů ve Střední Evropě.
Ambicí projektu Deutscher Mai – Měsíc německé kultury v Brně je vyvolat zájem o německou kulturu a rozšířit povědomí o v tomto směru relevantní historii města. Přednášky například o meziválečném divadelním životě v Brně či multižánrový večer 12. května připomenou kladné stránky soužití obou národností. Mezinárodní festival studentského divadla Drehbühne Brno se stane významnou platformou kulturní výměny mezi mladými lidmi, kteří se k tomuto účelu do Brna sjedou z univerzit Německa, Rakouska a Polska.
Převládajícím tématem projektu je však poválečné vyhnání německy mluvících Brňanů, přičemž cílem není, tyto události odborně popisovat, ale jednak zmapovat způsoby, kterými se naše společnost začíná tomuto tématu přibližovat (prezentace projektu Sudetské osudy o.s. antikomplex či Muzea bezpráví povýšeného na zákon), a především citlivě připomenout poválečný osud německy mluvících Brňanů například vzpomínkovým večerem s pamětníky osvobozování Brna německé národnosti či celodenním pochodem z Mendlova náměstí k místu sběrného tábora v Pohořelicích v den 63. výročí toho neblaze proslulého.
Program projektu Deutscher Mai – Měsíc německé kultury
30. dubna: vernisáž výstavy Zmizelé Sudety - výstava potrvá do 31. května
5. května: Dr. Ludwig Czech - přednáška Hanny Zakhari o o ústřední postavě sociálnědemokratického hnutí
6.: Konec války očima "těch druhých" - večer s pamětníky osvobození
7.: Sudetské osudy - beseda o projektu s účastí pamětníků
12.: Die Hausmeisterin vom Krautmarkt - česko-německé připomenutí starých dobrých časů: večer s divadlem, hudbou a fotografií
15.: Brno pohledem z Vídně - Beppo Bayerl přečte (česky) svůj článek do Literatur und Kritik
22.-25.: Drehbühne Brno - mezinárodní, studentský a divadelní festival v německém jazyce
30.: Nikdy nezapomenout - beseda s Vojtěchem Halámkem o projektu Muzeum bezpráví povýšeného na zákon
31.: Cestou vyhnaných - uctění památky obětí brněnského "Pochodu smrti"