Básník a vězeň z Guantánama Moazzam Begg hostem MFDF Jihlava
30. 9. 2013 -, Econnect/MFDF Jihlava
Britský aktivista muslimského původu Moazzam Begg, známý jako básník z Guantánama, bude jedním z významných hostů Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná od 24. do 29. října 2013.Na festival přijede jako lektor Inspiračního fóra, unikátního projektu sloužícího k objevování nových témat a námětů pro dokumentární filmy. V minulých letech se jej zúčastnili například držitel Nobelovy ceny za literaturu Gao Xingjian, mírový aktivista Tariq Ali či členové aktivistických skupin Femen a Vojna. Kurátorem Inspiračního fóra je režisér a producent Filip Remunda.
„Inspirační fórum je místem pro setkávání s výraznými osobnostmi. Právě jejich pohled a zkušenost směruje diváky i tvůrce na podstatné otázky. Moazzam Begg je kontroverzní a nesmírně zajímavou postavou. Málokdo odkrývá problémy a paradoxy dnešního světa tak průzračně jako on. Stane se průvodcem mezi politikou George W. Bushe a Baracka Obamy, mezi válkou a mírem, uzavřenou a otevřenou Evropou, terorismem a aktivismem. Oba póly mají své logické důvody i důsledky – a Moazzam Begg je jako pomyslný Jekyll a Hyde zosobňuje zároveň,“ charakterizuje hosta Inspiračního fóra ředitel festivalu Marek Hovorka.
S nálepkou nepřátelského bojovníka
Vězeň, bojovník za lidská práva, aktivista, spisovatel a básník. Moazzam Begg se narodil ve Velké Británii muslimským rodičům a již od mládí se aktivně angažuje v islámské politice. Po ročním vězení v Kabálu a dvouletém pobytu v americkém Guantánamu založil organizaci Cageprisoners, jejímž prostřednictvím bojuje za práva vězňů. Dlouhodobě se snaží vstupovat do zahraničních debat, přispívá do britského i zahraničního tisku a přednáší na univerzitách. Vyjadřuje se například k otázkám mučení vězňů a protiteroristické legislativě.
Moazzam Begg také vystupuje v několika dokumentárních filmech zabývajících se lidskými právy, mimo jiné v oscarovém snímku z roku 2008 Taxi na temnou stranu (Taxi to the Dark Side) režiséra Alexe Gibneyho. Svůj životní příběh sepsal v knize s názvem Enemy Combatant. Je to vůbec první dílo, které bylo publikováno guantánamskému vězni. Nálepku „Nepřátelský bojovník“, což je překlad názvu Beggovy knihy, mu přiřkla americká vláda v podezření ze členství v teroristické skupině Al-Káida. Bez obvinění strávil v Guantánamu téměř tři roky a bez vysvětlení byl propuštěn. Několik Beggových básní vyšlo v básnické sbírce Poems from Guantánamo.