Člověk v tísni vyhlašuje hiphopovou soutěž
23. 2. 2007 -, Econnect / Člověk v tísni
Hiphopovou soutěž pro všechny mladé lidi ve věku 15-20 let vyhlašuje v rámci mezinárodního projektu PeaceXchange společnost Člověk v tísni. Soutěže se mohou zúčastnit neprofesionální jednotlivci i skupiny. Úkolem soutěžících je nahrát vlastní song s textem na téma tolerance, respekt či nenásilí. "Pokud tato témata pokládáte za důležitá, nabídněte možnost účasti v soutěži studentům vaší školy," vyzývají organizátoři.Vítěz soutěže stráví na konci září 2007 týden v Berlíně, kde bude mít možnost nahrát spolu s ostatními výherci z Německa, Polska a Rakouska desku v profesionálním studiu. Vítězové ze všech čtyř zemí tu vystoupí na koncertu před početným publikem a budou mít možnost zblízka poznat berlínskou hiphopovou scénu.
Nahrávku s vlastním textem a základní informace o sobě nebo skupině musí účastníci zaslat na adresu Martina Hurdová, společnost Člověk v tísni, Sokolská 18, 120 00, Praha 2 do 30. června 2007. Písně musí být nahrány v češtině nebo v angličtině. Porotu budou tvořit pracovníci společnosti Člověk v tísni společně se členy známé české hiphopové skupiny Peneři strýčka Homeboye.
PeaceXchange je jedinečným projektem, jež má za cíl seznámit mladé lidi ve čtyřech evropských zemích s možnostmi mírového řešení konfliktních situací. Inspirace v pochází z afrických či latinskoamerických zemí, které mají s vyhrocenými konflikty letitou zkušenost, a tedy i prominentní zájem na předcházení podobným situacím.
K představení tématu byly vybrány tři formy blízké mladým lidem na celém světě, které zároveň fungují jako určitá pojítka mezi odlišnými kulturami i zkušenostmi: divadlo, hudba a sport. Projekt trvá tři roky a každý rok se nese ve znamení jednoho tématu: divadlo (2006), hudba (2007) a sport (2008).
Pozvaní odborníci na jednotlivá témata seznámí mládež v Německu, Rakousku, Česku a Polsku se svým pohledem, názorem a zkušenostmi. Mladí lidé ve zmíněných evropských zemích ale nebudou jen pasivními příjemci informací: naopak, sami se aktivně zapojí do připravených aktivit. Výsledkem bude, že si nenásilnou formou osvojí schopnost řešit konflikty klidným způsobem a že si uvědomí důležitost tohoto počínání.