Památkáři varují před pankráckými mrakodrapy
13. 2. 2007 -, Econnect/Arnika
-foto-
„Jsou důvody pro to, aby (mrakodrapy) nebyly na Pankráci, kde by jejich vznik byl spojen se ztrátou pro Prahu čehosi velmi cenného. Dopady případných výškových staveb v tomto prostoru na panorama historického jádra jsou objektivně dány přímým sousedstvím a převýšením Pankrácké pláně,“ konstatuje generální ředitel Národního památkového ústavu ČR Pavel Jerie ve zpracovaném posudku. Podle něj si lze představit, že v Praze budou vyrůstat mrakodrapy, ovšem Pankrácká pláň je pro ně naprosto nevhodná.
Ředitel se obává, že povolení staveb ECM by znamenalo velkou negativní proměnu stověžatého města. „Připuštění navrhovaných staveb otvírá cestu k další výškové zástavbě v tomto prostoru. Lze dovodit, že se stavba dalších výškových objektů přepokládá,“ tvrdí Jerie. Nad pravým břehem Vltavy by se tak za několik let mohla tyčit celá hradba nových mrakodrapů.
Podobně s vyjadřuje také Český komitét Rady památek a sídel (ICOMOS), který je poradním orgánem organizace UNESCO. „V případě Prahy s její ojedinělou krásou a harmonií jsou nově koncipované dominanty, konkurující dominantám historickým, nežádoucí. Záměr (ECM) nelze kvalifikovat jinak než jako přípravu obzvlášť necitlivého a nekulturního zásahu do hodnot statku, který je právem chápán jako součást kulturního dědictví celého lidstva,“ píše ve vyjádření president Českého komitétu ICOMOS doc. PhDr. Josef Štulc.
O výstavbě dvou nových mrakodrapů na Pankrácké pláni nyní rozhoduje Ministerstvo kultury ČR , ke kterému se odvolala občanská sdružení. Památkový odbor pražského magistrátu totiž výstavbu nedávno povolil. Občanská sdružení se obrátila také na Výbor světového dědictví UNESCO. Jeho president Francisco Bandarin potvrdil, že Česká republika UNESCO o nových mrakodrapech neinformovala a porušila tím své mezinárodní závazky. Podle Úmluvy o světovém dědictví jsou jednotlivé země povinny vyžádat si mezinárodní expertizu na všechny projekty, které mohou poškodit chráněné kulturní památky.