Všechny děti do škol 2007: Nepál děkuje za zájem o osud dětí poškozených konfliktem
27. 11. 2007 -, Econnect / Amnesty International
-foto-
V mnoha zemích světa zůstaly školní lavice i letos prázdné – více než 100 milionům dětí totiž ve vzdělávání brání chudoba, válečné konflikty nebo diskriminace. Mezi ně patří i 500 000 školáků z Nepálu, kteří v důsledku krvavého konfliktu podle UNICEF vloni nemohli chodit do školy. Uklidnění situace z počátku letošního roku jim dává naději, že se budou moci vrátit k normálnímu životu.
Basant Kumar Gautam, šéf sekretariátu nepálského premiéra, ve svém dopise uvedl: „Děkujeme vám všem za váš vážný zájem o nepálské děti, které trpí kvůli vnitřnímu konfliktu v zemi.“ Doplnil také, že nepálská vláda měla zahájit různé programy pro zajištění práva nepálských chlapců a dívek na vzdělání.
Situace v Nepálu
Nepál byl deset let sužován krvavým konfliktem mezi vládními ozbrojenými složkami a maoistickými povstalci, v němž zahynulo na třináct tisíc civilistů. Obětí útoků obou stran byly i děti. Stovky jich zahynuly při bombových útocích a dalších nepokojích. Čtyřicet tisíc dětí muselo utéct z domova a teď přežívá ve velké bídě.
V průběhu posledních let maoisté unesli na odlehlá místa desítky tisíc dětí školního věku, které tam podstoupily lekce tzv. „politické výchovy“. Ti, kteří se nevrátili domů, byli pravděpodobně zneužíváni jako dětští vojáci nebo vykonávali nucenou práci. Řada dětí podezřelých ze spojení s maoisty byla poté vězněna a mučena. Existují bohužel zprávy o tom, že děti pracovaly i pro v Královskou armádu Nepálu jako zvědi a informátoři. Zapojování dětí mladších 18 let do ozbrojených konfliktů je přitom válečný zločin.
Vážně poznamenán je vzdělávací systém. Obě bojující strany využívaly školní budovy k vojenským a agitačním účelům a maoisté dokonce neváhali na školy zacílit své bombové útoky. Podle zdrojů UNICEF jsou okolí některých škol a hřišť dokonce zaminována. Mnoho dětí se tak může vzdělávat jen velmi obtížně, půl mmilionu dětí v roce 2006 do školy nechodilo vůbec.
V loňském roce byl konflikt oficiálně ukončen příměřím a zástupci rebelů přijali v lednu 2007 účast na prozatímní vládě. Je nezbytné, aby se průlomové změny k lepšímu týkaly i dětí, kterým konflikt zasáhl do života.