Skládkování roste, stát selhává v recyklaci
2. 10. 2007 -, Hnutí Duha
Vládní zpráva varuje před negativními trendy. Skládkování odpadů v České republice loni rapidně stouplo a pokud jde o recyklaci, země zůstává daleko za úspěšnými evropskými státy. Poukázala na to nová zpráva o stavu životního prostředí v loňském roce, kterou zítra (3. 10.) dostane na stůl vláda.Zároveň se v lesích sází hlavně nezdravé smrkové porosty, země patří mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého, pole a sady dostávají stále větší dávky průmyslových hnojiv či pesticidů a znečištění vzduchu v řadě obcí či měst překračuje hygienické limity:
- Loni razantně stouplo skládkování komunálního odpadu (str. 144). Recyklace přitom činí pouhých 20 % (str. 144) – daleko méně než v sousedním Německu či Rakousku.
- České exhalace oxidu uhličitého loni dosáhly skoro 12,6 tuny na obyvatele a byly nejhorší v posledních pěti letech (str. 91). Navíc „zůstávají měrné emise skleníkových plynů v ČR ve srovnání s ostatními státy jedny z nejvyšších a ukazují tak na vysokou emisní náročnost české ekonomiky“ (str. 211)
- Postupně rostou postřiky průmyslovými hnojivy a pesticidy na polích či v sadech, „což vytváří značný tlak zejména na kvalitu povrchových a podzemních vod“ (str. 55 a 130).
- Zdravotní stav jehličnatých lesů se horší (str. 82-83). Přesto velkou většinu vysazených stromů loni tvořily jehličnany, hlavně smrky, ačkoli správně by měly převažovat duby, buky a jedle (str. 86-87). Nadále tedy budou převažovat nezdravé, umělé smrkové porosty.
- V řadě měst a obcí jsou běžně překračovány hygienické limity některých škodlivých látek, hlavně mikročástic prachu, rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a přízemního ozónu (str. 20-26). Vinu nesou hlavně výfukové plyny a topení v domácnostech.
Hnutí DUHA prosazuje změny v zákoně o odpadech, které by zajistily lepší recyklační služby pro domácnosti. Především by lidem usnadnily třídění zbytků z kuchyně a zahrad, které tvoří největší složku popelnic.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Rapidní růst skládkování má konkrétní příčinu. Pořád ještě chybí nová legislativa, která by domácnostem usnadnila recyklaci odpadků. Především ve většině měst vůbec nejde třídit zelený odpad – kuchyňské zbytky a odpad ze zahrad, které dohromady tvoří největší složku popelnic. Znečištění vzduchu, které překračuje hygienické normy, slabá recyklace a nezdravé lesy se přímo podepisují na naší kvalitě života. Navíc vysoká energetická a surovinová náročnost poškozují ekonomiku."