Na indiánský tábor vyrazily děti z pražských sociálně znevýhodněných rodin
8. 7. 2004 -, Econnect / Romodrom
Rozličné táborové aktivity, výroba indiánských čelenek, teepee a totemů, ale i soutěž "superstar" či volba miss a missáka: to vše slibují organizátoři letního stanového tábora, který pro pražské děti ze sociálně znevýhodněných rodin už druhým rokem připravilo občanské sdružení Romodrom. Čtrnáctidenní tábor, kam zavítají také svěřenci Klokánku z Českých Budějovic, začal první červnovou sobotu a nemá chybět ani závěrečný karneval s pečením berana.
Organizování tábora v zámeckém parku v Němčicích u Volyně je jednou z aktivit, kterými chce sdružení Romodrom podporovat děti ze sociálně slabých rodin v Praze. Na organizaci tábora spolupracuje též sdružení Sananim, UNICEF a také Armáda ČR, která dodala stany a polní kuchyň. Aktivity Romodromu jsou však mnohem bohatší. "Jedná se především o volnočasové a vzdělávací aktivity jako je doučování, návštěva kina, divadla, ZOO. Romodrom už nyní proto připravuje také zimní lyžařský tábor, který se uskuteční ve slovenských Tatrách. Příští letní tábor by měl být u moře v Řecku," uvedla předsedkyně sdružení Marie Gailová.
Sdružení na sebe už dříve upozornilo například řešením sociální situace Romů, kteří obývali zchátralou cihelnu v Praze 22, kde chyběla voda, kanalizace, elektřina. "Romodrom zahájil dialog s městskou částí a všichni Romové byli umístěni do vhodných bytů se sociálním zařízením. Stará cihelna byla zbourána a dnes na jejím místě stojí Dům integrovaného bydlení," řekla Marie Gailová. Romodrom usiluje o zlepšení životních podmínek Romů v ČR a v osadách na Slovensku, kam také na jaře tohoto roku spolu s dalšími organizacemi vyslal několik tun humanitární pomoci.
Sdružení také provozuje terénní sociální práci s Romy. Ta zahrnuje prakticky všechny oblasti každodenního života, klienti získají pomoc v té oblasti, ve které potřebují. "Třeba vyřídit občanku nebo jednorázovou pomoc, kterou si sami neumějí vyřídit nebo o ni napsat," uvedla dříve Marie Gailová v rozhovoru pro Radio Praha. Nechybí ani pomoc ve spolupráci rodin a škol - sdružení se podařilo také "vytáhnout" tři romské děti z první třídy zvláštní školy a přeřadit je na školu základní. "Do rodin chodím absolutně bez problémů a s úřady velké problémy nemám, protože právě radnice si mě vybrala a pomáhá mi v tom, aby se podařilo integrovat romskou komunitu," řekla v rozhovoru předsedkyně Romodromu.