Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

I Severočeši mají svá práva

29. 11. 2006
Daniel Vondrouš -


V pátek budou mít občané města Litvínov příležitost vyslovit svůj souhlas či nesouhlas s vybagrováním těžební jámy vedle svého města. Předchozí referendum v Horním Jiřetíně a Černicích skončilo jednoznačným odmítnutím těžby. Všelidové hlasování v severočeských obcích by zřejmě nebylo nutné, kdyby úředníci Českého báňského úřadu (ČBÚ) dělali řádně svou práci a Mostecká uhelná společnost (MUS) respektovala platný právní stav. Za stávajících okolností má ale referendum veliký význam a to zdaleka nejen pro Severočechy.

Platné vládní usnesení č. 444/1991 uložilo ČBÚ a Ministerstvu hospodářství (dnes průmyslu a obchodu), aby odepsaly zásoby hnědého uhlí za stanovenými limity. K tomu skutečně na řadě míst postupně došlo. Kupodivu nikoli právě na katastru Horního Jiřetína. Po mnoho let jsme svědky toho, jak se ČBÚ vymlouvá na nedostatek podkladů od MUS a těžařská firma zase na to, že požadované podklady nějak nemůže najít. Nevyhnutelné odepsání zásob se tak oběma organizacím prozatím daří zdržovat.

Při projednávání Státní energetické koncepce v roce 2004 navrhl tehdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban zrušení vládního usnesení o limitech. Vláda jeho návrh zamítla. Usnesení tak nadále chrání severočeské obce a krajinu před zničením. Kromě úkolu odepsat zásoby za limity také stanoví, že ČBÚ nesmí udělit povolení k těžbě na tomto území a bez tohoto povolení těžit nelze. Územní limity byly navíc postupně promítnuty do Státní surovinové politiky a Státní politiky životního prostředí, obsahuje je platný územní plán Severočeské hnědouhelné pánve, jejich zachování doporučují také autoři konceptu nového územního plánu.

Těžaři z Mostecké uhelné společnosti tedy nakonec vsadili vše na jednu kartu – stejnou, která v regionu platila po desítky let. Ústy svého generálního ředitele oznámili, že budou pokračovat v dolování uhlí za územními ekologickými limity těžby, i kdyby tyto limity zrušeny nebyly (MF Dnes, 14.9.06). Prý to umožňuje horní zákon, který je „nadřazen vládním usnesením o územních limitech z roku 1991 i státní energetické koncepci z roku 2004…i zákonu stavebnímu.“.Ty, kdo mají alespoň základní právní povědomí, toto nepravdivé a naprosto nesmyslné „zdůvodnění“ rozesmálo. Svůj účel ale, bohužel, možná plní. Zejména starší lidé v regionu ještě dobře pamatují dobu neomezené vlády těžařů. Právě jim byl zřejmě určen podprahový vzkaz „my se na zákony a pravidla ohlížet nemusíme, tak pozor“.

K účasti v litvínovském referendu bude tedy řada lidí potřebovat také jistou míru osobní statečnosti. Půjde v něm o kvalitu života místních lidí, o ochranu jejich domovů a posledních zbytků zachovalé krajiny. Páteční hlasování je ale především vynikající příležitost, jak mohou Severočeši ukázat, že také oni mají svá občanská práva. A že pouhá přítomnost uhelného ložiska a zájem soukromé společnosti vydělat na jeho těžbě, je jejich práv nemohou a nesmějí zbavit. Proto prosím občany Litvínova, aby svých práv využili, k referendu přišli a svobodně vyslovili vlastní názor. Daniel Vondrouš

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz