Greenpeace zablokovalo vchod ministerstva životního prostředí
6. 11. 2006 -red- [Econnect] -
Dnes ráno postavili aktivisté před vchodem do budovy ministerstva dřevěnou ohradu. Blokáda je reakcí na návrh Národního alokačního plánu, který předpokládá navýšení emisí oxidu uhličitého o čtvrtinu. Zástupce Greenpeace přijal ministr Kalaš, který přislíbil prověření údajů a informoval o vzniku pracovní skupiny, ve které zasednou také zástupci nevládních organizací.
Aktivisté Greenpeace dnes ráno prkny a trámy zatloukli hlavní vchod do budovy ministerstva životního prostředí. Na dřevěnou konstrukci umístili nápis „Zrušeno pro nečinnost“ a „Nechrání klima, ale znečišťovatele“. Blokáda je reakcí na rozhodnutí ministerstva, které minulý týden předložilo návrh tzv. Národního alokačního plánu (NAP) emisí oxidu uhličitého (CO2) pro léta 2008 – 2012. Návrh plánu předpokládá zvýšení českých emisí CO2 oproti skutečným emisím roku 2005 o čtvrtinu. Smyslem plánu má být přitom podle směrnice Evropské unie jejich snižování. Greenpeace zmíněné rozhodnutí hodnotí jako rezignaci MŽP na ochranu klimatu.
"Toto ministerstvo se zjevně rozhodlo přestat chránit klima a začít chránit znečišťovatele. A my si myslíme, že dvě ministerstva průmyslu, z nichž jedno předstírá, že je ministerstvem životního prostředí, nepotřebujeme," konstatoval dnes vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.
Jana Rovenského během akce přijal ministr Petr Jan Kalaš, který se k akci vyjádřil následovně: "Informoval jsem dnes zástupce Greenpeace o tom, že vznikla pracovní skupina, která prověří transparentnost a reálnost předložených dat. Na základě její práce je možno – pokud se objeví nové, relevantní argumenty – přistoupit k případným úpravám návrhu alokačního plánu. Členy pracovní skupiny budou samozřejmě i zástupci ekologických organizací a průmyslu. Vysvětlil jsem, že je potřeba brát v úvahu nejrůznější faktory – například průmyslovou tradici českého hospodářství. Především je potřeba motivovat průmysl ke zvyšování energetické účinnosti, úsporám energií a investicím do nových, čistých technologií."
Do konce listopadu se k předloženému návrhu NAP může vyjádřit veřejnost. Poté o něm rozhodne vláda. Poslední slovo má však ve věci Evropská komise, která musí rozhodnutí vlády potvrdit.
-red-
|