Kateřinky – místo pro život
23. 4. 2003 Petra Kolínská [Econnect] -
Ač je to s podivem, existuje v centru Prahy rozsáhlá oblast, která ušla pozornosti městských úřadů, správců státního majetku a nakonec i Pražanů. Přitom jde o oblast s vysokým kulturním, společenským i ekonomickým potenciálem. V povědomí Pražanů je známá pod označením Kateřinky a nachází se v bezprostřední blízkosti Karlova náměstí.
Občanské sdružení Dvojka sobě v těchto dnech završilo první etapu příprav rozsáhlého projektu, jehož cílem je oživit oblast vymezenou Náměstím míru, Karlovým náměstím a Albertovem, a svoje představy prezentovalo minulý týden na setkání s občany a novináři.
Cílem projektu je vytvořit městský prostor, který nabídne možnost aktivního odpočinku, relaxace a kulturního vyžití pro všechny věkové skupiny a nejrůznější sociální skupiny. Jako první by měl být revitalizován prostor Kateřinské zahrady.
Veřejný "Sculptur Park" v oblasti Kateřinek
Občanské sdružení Dvojka sobě připravila ve spolupráci s ateliérem Sporadical, studenty Fakulty architektury ČVUT a studenty několika uměleckých vysokých škol obrazovou prezentaci současné podoby místa a návrhy konkrétních, zejména architektonických, úprav. Zahrada podle iniciátorů projektu nabízí ideální místo pro setkávání umění a veřejnosti a chtějí z ní proto vytvořit něco na způsob ve světě obvyklých "sculpture garden" - jakýchsi sochařských zahrad, zeleného prostoru s volně umístěnými díly současného umění.
Tuto představu komentoval výkonný ředitel občanského sdružení Ivo Slavík: "Inspiraci pro naše úvahy jsme krom jiného našli v projektu SKULPTUR - Projekte in Münster, který je věnován instalacím uměleckých objektů ve veřejném prostoru." Nový obsah každému městskému prostoru však dávají zejména jeho uživatelé - přítomnost lidi přitahuje další lidi, venkovní aktivity iniciují další aktivity. Zahrada proto nebude jenom místem pro sochy, ale i divadelní a interaktivní
akce.
Vytvořit partnerství pro změnu
Nedílnou součástí úsilí o oživení této části Prahy je snaha zapojit do příprav a realizace nejen majitele a správce přilehlých budov, ale i soukromé firmy, městskou část, magistrát a také místní občany.
Ivo Slavík při představování projektu na setkání konaném minulý týden na Zeleném kruhu připomněl, že všechny nadnárodní společnosti i řada tuzemských firem deklarují snahu být dobrými občany v místě svého podnikání, protože úspěšné podnikání přináší sociální odpovědnost. "Rádi jim věříme a nabízíme partnerství v rozvoji neziskových sociálních i kulturních aktivit a projektů v Praze 2. Invence obyvatel a dobrovolníků společně s materiální a finanční podporou úspěšných společností mohou vylepšovat sociálně ekologické a kulturní prostředí i prestiž adresy", vysvětlil Ivo Slavík.
Občané, jež se angažují v přípravě projektu, oslovili také městskou část Prahy 2 a magistrát a rádi by získali jejich materiální, ale zejména morální podporu – zapojení města totiž, jak ukazují zkušenosti z podobných projektů v jiných městech, pomůže urychlit řadu jednání a umožní dlouhotrvající udržitelnost takto časově náročného projektu.
Projekt oživení zahrady není elitním projektem pro malý okruh intelektuálů, umělců a businessmanů a sdružení Dvojka sobě vyzývá všechny zájemce z řad laické i odborné veřejnosti, aby kontaktovali
přípravný výbor . S konkrétními návrhy se budou moci zájemci seznámit také na výstavě, která by měla začátkem léta proběhnout v přízemí business centra na Karlově náměstí.
Petra Kolínská
|