Některé parfémy jsou nebezpečné
16. 12. 2002 Petra Kolínská [Econnect] -
Dietylftalát běžně užívaný v parfémech a vlasových kosmetických přípravcích může poškodit DNA ve spermiích u dospělých mužů, a to i v dávkách, kterým jsme denně vystaveni. Tyto závěry přinesla studie, která byla minulý týden zveřejněna na webových stránkách časopisu Environmental Health Perspectives a která byla realizována Dr. Susan Dutyovou a Dr. Russem Hauserem a dalšími z Harvardské univerzity.
Na výsledky výzkumu upozornilo na svých internetových stránkách sdružení Arnika . Z výzkumu prováděném na vzorku 186 dospělých mužů vyplývá, že existuje určitá souvislost mezi poškozením DNA spermií a působením dietylftalátu v dávkách, jimž jsou muži dnes běžně vystaveni. Nedávné testy prokázaly, že DEP je přítomen v 71% sledovaných parfémů, laků na vlasy a deodorantů ve Spojených státech.
Další Studii "Pretty Nasty - Phthalates in European Cosmtic Products" zadaná organizací
Women´s Environmental Network
ve Velké Británii a Švédskou společností pro ochranu přírody ve spolupráci s mezinárodní organizací
Health Care Without Harm
testovala přítomnost ftalátů ve 34 výrobcích předních kosmetických firem prodávaných ve Švédsku a Velké Británii, které jsou ale dostupné i v českých obchdodech. Parfémy, deodoranty, vlasová tužidla, gely na vlasy a laky na vlasy prošly testem, zda obsahují jeden a více z 6 sledovaných ftalátů. Ftaláty byly nalezeny v 27 ze 34 testovaných výrobků (79%) a více než polovina vzorků (53%) obsahovala dva a více ftalátů.
Co jsou ftaláty
Ftaláty se řadí mezi skupinu chemických sloučenin, které jsou často užívány jako změkčovadla při výrobě PVC. V kosmetickém průmyslu slouží k zvýraznění vůně, jako rozpouštědla nebo k denaturalizaci alkoholu. Ftaláty se do kosmetických výrobků také mohou dostat z měkčeného PVC obalu, v jehož struktuře nejsou chemicky vázány.
O regulačních opatření týkajících se ftalátů se již delší dobu vede polemika. Nedávné testy prokázaly přítomnost ftalátů ve většině kosmetických výrobků světových značek a Evropská unie souhlasila se zákazem jiných dvou ftalátů v kosmetice, neboť tyto chemikálie jsou považovány za toxické a ovlivňují mužskou schopnost reprodukce.
Ftálaty jsou obsaženy také ve zdravotnickém materiálu
Z výsledků pětiletého výzkumu MUDr. Kamila Ševely z brněnské nemocnice U sv. Anny vyplývá, že ftaláty, které poškozují důležité systémy lidského organizmu, se vylučují ze zdravotnických materiálů do těl pacientů. Ftaláty podle lékářů způsobují řadu vážných zdravotních problémů - od toxického poškození ledvin a jater až k úbytku mužských spermií a poškození plodů nenarozených dětí. Mohou také vyvolat rakovinu a arterosklerotické změny.
"Ač jsem tyto výsledky publikoval již v roce 1997, stát ani výrobci na ně dostatečně nereagovali změnou výrobních technologií či zvýšením státní kontroly. Proto se i dnes, přes mnohá zdravotní rizika (dokázaná dlouholetým výzkumem), stále používají v českých nemocnicích výrobky z PVC měkčeného ftaláty", říká vedoucí výzkumného úkolu MUDr. Ševela. Podle Lenky Maškové ze sdružení ARNIKA přitom alternativy na českém trhu již existují - některé firmy, jako např. B.Braun a Fresenius, se na bezpečnější alternativy z jiných plastů již zaměřily.
Sdružení Arnika v rámci kampaně Zdravotnictví bez PVC pořádala na konci listopadu seminář, jehož cílem bylo seznámit účastníky s problematikou PVC (měkčeného ftaláty) ve zdravotnictví, nastínit vliv na zdraví lidí nejen při používání v nemocnicích, ale i při likvidaci nemocničního odpadu, a přiblížit současné i budoucí trendy v Evropě.
Petra Kolínská
|