OSN zřejmě zapojena do obchodu se ženami
1. 7. 2002 Dana Votýpková [BBC] -
OSN se v Bosně a Hercegovině snaží rozprášit síť obchodníků s bílým masem. Přitom ale naráží na důkazy, že někteří členové mírových misí OSN jsou do moderního druhu otroctví zapojeni. Před americkým Kongresem už napojení OSN na gangy obchodníků se ženami potvrdili dva Američané, kteří sloužili v Bosně a pracovníci organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch sídlící ve Washingtonu.
Razie speciálního týmu
Je jedna hodina po půlnoci a 75 policistů z bosenských a z mezinárodních jednotek provádí razii v nočním klubu ve vesnici Trevnik v Bosně. Policie má podezření, že v klubu jsou držené dívky v podmínkách připopínajících otroctví a nuceny k prostituci.
Zákrok řídí tým OSN s názvem "Stop", který je součástí mezinárodních policejních sil. Jeho posláním je bojovat proti rostoucímu pašování lidí.V horních patrech policisté narazili na čtyři dívky s klienty a v baru v přízemí na 12 dalších. Není pochyb, že všechny dívky provozují prostituci. Policisté ale musejí zjistit, které z nich jsou tady nelegálně a proti své vůli.
Kluby, které protiprávně nabízejí sexuální služby, jsou po celé Bosně. Od roku 1995 převzala správu nad Bosnou OSN, aby pomohla prosadit právo a pořádek. Vedle vojáků mezinárodních mírových sil je tady také 18 tisíc členů mezinárodních policejních jednotek z celého světa. Jejich úkolem je dohlížet na místní policisty a cvičit je.
S vojáky přišla prostituce
Britská právnička Madeleine Reesová, která je v čele bosenského úřadu OSN pro lidská práva, říká, že ti, kteří by měli nabízet řešení problému, jsou paradoxně jeho součástí.
"Je všeobecně známo, že do roku 1995 v Bosně nedocházelo k obchodu se ženami, ale s příchodem cizinců vznikla poptávka - bylo tady na 50 tisíc členů mírových misí a dalších 30 až 40 tisíc cizinců. A objevili se podnikavci, kteří si spočetli, že bude výhodné zřídit pro vojáky nevěstince."
Místní organizace na ochranu práv žen říkají, že se do země nejčastěji dostávají ženy z Rumunska, Moldavska a Ukrajiny, tedy z chudých zemí, ve kterých se očekává, že ženy budou živit své rodiny. V Bosně je takových žen přinejmenším na dva tisíce. Organizace Human Rights Watch se snažila v zemi zmapovat situaci a chystá se vydat zprávu. Ta bude kromě jiného ukazovat zapojení OSN do obchodování s bílým masem.
OSN součástí problému
Jako první na tento fakt upozornil letecký technik Ben Johnston z Texasu, který sloužil na americké letecké základně v Tule. Johnston byl znechucen chováním některých svých kolegů.
"Představte si třeba padesátileté muže, jak jdou po ulici s dívkami, které vypadají spíš jako děti. Vidíte ty muže, jak dívky drží, slyšíte je mluvit v hangáru, jak jim říkají, že jsou jejich sexuální otrokyně, že je přivedli z nevěstince a že je vlastní - mají jejich pasy a že když jim nebudou po vůli, prodají je zpátky srbskému mafiánovi za poloviční cenu," tvrdí Johnston.
Americký voják ještě dodává, že mu jeden majitel nevěstince vyprávěl, jak jezdí nakupovat ženy do Srbska, jak je chodí nabízet do hangáru se slovy, že má čerstvé maso pro každého.
OSN vyhlásila vůči sexuálnímu obchodu takzvanou nulovou toleranci. Vytvořila speciální týmy "Stop", které působí v každém bosenském regionu. Jejich úkolem je bojovat se zločinem a nabízet pomoc obětem.
Jen loni podnikly Stop týmy na 400 razií a pomohly 169 ženám. Na druhou stranu se ale i v řadách OSN množí pochybnosti o smysluplnosti jejich práce.
Ohrožená pověst
Šéfka Stop týmů Celia de Laverene říká, že si je celkem jistá, že jsou někteří zahraniční vojáci a policisté do pašování žen stále zapojeni. Několik operací Stop týmu navíc ztroskotalo, protože je předem prozradili místní policisté.
"Od doky, kdy se účastním zákroků, jsem při nich nikdy nesetkala s nikým z OSN. Myslím, že je to proto, že byli předem varováni, že se blížíme."
Také samotní členové Stop týmu připouštějí, že někteří členové mírových misí obchodují s překupníky prostitutek. To vyvolává pochybnosti o schopnosti řízení sil OSN a o tom, zda dokáží vyšetřovat případy zneužití úřední moci.
Pokud ale nebude OSN ochotná otevřeně a důkladně tyto případy vyšetřit a zakročit proti pachatelům, pak dává v sázku vlastní pověst ochránce bezbranných dívek . A to by mohlo - více než samotná obvinění - podkopat roli OSN jako ochránce míru.
OSN se v Bosně a Hercegovině snaží rozprášit síť obchodníků s bílým masem. Přitom ale naráží na důkazy, že někteří členové mírových misí OSN jsou do moderního druhu otroctví zapojeni. Před americkým Kongresem už napojení OSN na gangy obchodníků se ženami potvrdili dva Američané, kteří sloužili v Bosně a pracovníci organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch sídlící ve Washingtonu.
Dana Votýpková
|