Začátkem června se mohly ženy v poděbradském mateřském centru dozvědět více o přínosech vstupu do Evropské Unie. Diskutovat s nimi přijeli Michaela Marksová Tominová a Petr Pavlík z Centra pro Gender Studies Praha, které seminář uspořádalo ve spolupráci s Asociací pro rovné příležitosti. Účastnice diskuse se zajímaly především o změny v oblasti sociálního zabezpečení, otázky rodičovské dovolené a důchodu.
Hovořilo se také o domácím násilí, jehož obětí jsou v 98% ženy. Legislativa v evropských zemích je totiž v mnoha ohledech tvrdší vůči pachatelům domácího násilí. V bouřlivé diskusi, která se rozpoutala na dané téma, však zazněly obavy z možnosti zneužití zákonů vůči mužům. Proti vyřčeným obavám se důrazně ohradila Michaela Marksová: "Zneužít zákon se dá samozřejmě vždycky, mimochodem - je to typicky mužská obava. Ale změna legislativy právě v této oblasti by pomohla mnoha obětem domácího násilí v jejich složité životní situaci. Většina z nich nemá odvolání a mnohdy takové případy končí i tragicky."
Podle Petra Pavlíka se postavení žen v naší společnosti za posledních dvanáct let velice zhoršilo. Ženy dnes mají méně majetku než muži, stále je jim přisuzována pouze role matek, jsou považovány za méně schopné a někdy i nesvéprávné. V otázce zaměstnanosti dostávají ženy o 30% nižší mzdu než jejich mužští kolegové. Na trhu práce jsou diskriminovány už jen tím, že mají děti a tedy se předpokládá, že se nebudou moci své práci věnovat naplno. Práve ženy po mateřské dovolené patří mezi jednu z největších skupin nezaměstnaných.
Seminář byl součástí komunikační kampaně ČR před vstupem do EU, kterou podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Lucie Slauková
Správce oblasti fundraising informačního servisu pro neziskové organizace na serveru Econnectu.
Zájmy: mateřská centra, gender, systemická terapie, pomáhající profese, sociální práce, komunitní programy, práce s veřejností