Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Výstava současného umění ve veřejném prostoru Stop násilí na ženách

7.3.2006
PRAHA [Amnesty International v ČR]
Autor: Eva Dobrovolná

Ve dnech 8. až 23. března 2006 se vestibul metra „C“ Florenc promění ve volně přístupnou výstavu současného umění, kterou pořádá Amnesty International ČR. Společným tématem děl je problém násilí na ženách. Výstava bude otevřena na Mezinárodní den žen v 10:00 za účasti ministryně Petry Buzkové, ředitele Dopravního podniku hl. m. Prahy ing. Tomáše Jílka a Zdeňka Rudolského, ředitele AI ČR.

V netradičních prostorách cestující uvidí tisky, fotografie a videoprodukce současných autorů.

Výstavu podpořila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková, jejíž tvář je zachycena na jednom z děl. „Násilí na ženách považuji za významný celospolečenský problém, a proto jsem ráda přijala nabídku AI podpořit tuto zajímavou a neotřelou kampaň,“ uvedla Petra Buzková.

„Chceme na problém násilí na ženách upozornit neobvyklým, přesto velmi viditelným způsobem. Psychické vydírání nebo fyzické útoky a diskriminace sužuje řadu žen a dívek v mnoha zemích světa včetně České republiky a je nepochopitelné, že je stále zahaleno mlčením, nezájmem a nedostatkem pomoci. Snažíme se to alespoň částečně změnit.“ upozorňuje Filip Karel, kampaňový koordinátor AI ČR.

„Prostory, kterými denně prochází tisíce lidí, jsou jedinečnou příležitostí k oslovení významné části veřejnosti. Věříme, že lidé nebudou pouze prohlížet vystavená díla, ale zamyslí se také nad skrytým problémem násilí na ženách. Může se totiž týkat i nás nebo někoho v našem okolí.“ říká Zdeněk Rudolský, ředitel AI ČR.


Výstava představí díla těchto umělců:

Holografické tisky, na kterých jsou ženy političky zachycené jakoby „před“ a „po“ násilném útoku vystavuje Radovan Čerevka. Emancipované a úspěšné ženy působí neohroženě, ale neznamená to, že na nich nemůže být pácháno násilí. Jeden z hologramů zachycuje tvář ministryně Petry Buzkové.

Umělecká skupina Pode Bal vystaví tisky, které poukazují na stereotypní vnímání ženské role ve společnosti.

Mário Chromý vystaví instalaci, kterou tvoří portréty anonymních mužů – násilníků z webových stránek policejních stanic z celého světa. Portréty jsou nakresleny tak, jak je popsaly napadené ženy – oběti. Portréty odrážejí pravděpodobnou podobu násilníka. Podle typu tváře by mohl být násilníkem téměř každý muž.

Holandská umělkyně pod uměleckým jménem CYM prezentuje sérii fotografií - autoportrétů, na kterých je zachycena se svým synem. Fotografie, které roztrhala a následně opět slepila, symbolizují násilí páchané na ženách a snahu žen najít si místo ve společnosti, která je většinou patriarchální.

Veronika Drahotová v sérii fotografií analyzuje vlastní proces pocitu odcizení. Odcizení se společnosti, sobě samému či obecnému chápaní reality, a následné identifikace s jinou skutečností, identitou. Pocit odcizení/odosobnění vzniká jako vedlejší psychický projev také u fyzicky či psychicky týraných lidí.

Video rakouské umělkyně Stefanie Wuschitz ukazuje život palestinskych dívek v Libanonu. Autorka pro dívky ve věku 11 až 13 let zorganizovala workshop kresby komixů, na kterém popisovaly příběhy svých šťastných love-stories v této patriarchálně orientované sociální struktuře. Film je animovaným přepisem dokumentárních záznamů.

Výtvarnice Tamara Moyzes ve snímku Nuclear Families zachytila vlastní zkušenost, kdy byla žena v jejím sousedství týrána: „Den před mou svatbou jsem seděla u počítače a zapisovala jména pozvaných přátel. Najednou mě vyrušil šílený křik, který se ozýval od sousedů. Od začátku jsem se cítila rozzlobená, že si někdo dovolil přerušit mé osobní štěstí. Po pár sekundách jsem pochopila, že to není hra. Žena za stěnou mého bytu prožívala skutečné utrpení – její vlastní partner ji bil a znásilňoval.“

Součástí výstavy budou také plakáty Márie Karasové, Štěpána Malovca a Mariusa Corradiniho týkající se problematiky násilí na ženách.

Vstupné: Jízdenka MHD

Kurátorka výstavy: Lenka Kukurová

Partner výstavy: Dopravní podnik hl. města Prahy

Druhá část výstavy Stop násilí na ženách paralelně proběhne v Galerii C2C, Za Strahovem 19, Praha 6, (9.3. – 31.3.2006, čt-so 16.00 – 19.00, po dohodě i jindy: 731 512 512).

Vernisáž přístupná pro veřejnost: 8. března 2006 v 18.00 hod.

V galerii budou vystavena díla Evy Filové, Guma Guar, Evy Jiřičkové, Kateřiny Kerelové, Štěpána Malovce, Ildikó Pálové, Pode Bal, Zdeňky Řezáčové, Ivana Šikýře, Štěpánky Šímlové, Evelin Stermitz a Gordany Zlatanovič.

Pro více informací a fotografie kontaktujte:

Amnesty International Česká republika
Tel.: +420 224 946 993, + 420 224 946 993
E-mail: press@amnesty.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz