Transgender aneb Kolik rodů máme?
8.4.2003
BRNO [STUD Brno]
Autor: Kateřina Nedbálková, tel: 737 444 576
"Kolikrát jsem se zúčastnila ženských tlachání a říkala si: kurňa, co tady dělám, co mám říct k tomu, jestli se líp rodí doma, ve špitále, nebo do vody? Nic. Když v tom pohlaví vyrůstáš a nabaluješ na sebe zvyky, rituály a životní zkušenosti, přijdou ti přirozené. Ale přijmout je bez rozmyslu i s chlupama je směšné. Hodně věcí nechápu a je mi divné, proč je ženské dělají," uvedla Tereza Spencerová před třemi lety v rozhovoru pro Reflex.
Tereza se narodila v mužském těle s ženskou pohlavní identitou - je transsexuál "male to female", tedy z muže na ženu. Prodělala hormonální léčbu a operativní změnu pohlaví, díky které se ale podle vlastních slov nestala ze dne na den z muže ženou.
"Role muže nebo ženy jsou komplexní a strukturované. Jsou to do podrobna a individuálně rozepsané scénáře života, které pamatují na detaily počínaje třeba chůzí nebo způsobem, jak kdo sedí u stolu, až po výběr povolání nebo životního stylu. Operace mi poskytla pohlaví, s nímž se poprvé v životě můžu ztotožnit. Ale představa, že mám znovu zapadnout do nějaké předem vykalkulované škatulky, příjemná není. Dnes si myslím, že důvodem k operaci nebyl ani tak cíl 'stát se ženou', ale stát se sama sebou -- ať už to konkrétně znamená cokoli," píše Tereza Spencerová na někdejších internetových stránkách Transfóra - prvního občanského sdružení translidí v ČR, které kdysi sama zakládala.
Právě kolem pohlaví, pohlavní identity a rodů se bude točit diskuse, jejíž hlavní protagonistkou se stane Tereza Spencerová ve čtvrtek 10. 4. 2003. Pod názvem "Transgender aneb Kolik rodů máme?" se bude hovořit o mužství a ženství, o jejich přirozenosti či nepřirozenosti, výlučnosti a vzájemném doplňování. Besedu, která bude probíhat od 20 hodin v prostorách YMCA na Kounicově 3 v Brně, společně pořádají STUD Brno, Nesehnutí a Gender centrum Fakulty sociálních studií MU.