Tiskové zprávy NNO
Úterý 18. března 2014 bylo vyhlášeno Světovým dnem sociální práce. Ten by měl upozornit především na přínos sociální práce pro společnost. Její nedílnou součástí je práce s mladými lidmi, s přihlédnutím k jejich potřebám a novým způsobům komunikace. Evropský projekt SocialWeb – SocialWork (SW – SW) bude 8. 4. 2014 v Berlíně uzavřen závěrečnou konferencí, která se zaměří na pozitivní vliv sociální práce na děti a mládež ohroženou v online prostředí.
::internet::
Pět projektů z České republiky má šanci uspět v mezinárodní soutěži o cenu za sociální inovace SozialMarie 2014. Nominovány byly projekty: In Justice, Mental Power Prague Film Festival, Patron, Papuče patří domů a projekt 3 minuty stačí a změníš jejich život. Vítěz a držitelé všech ocenění budou vyhlášeni na slavnostním udílení cen 1. května 2014 v prostorách rakouského ORF ve Vídni. Za Českou republiku se aktivní záštity SozialMarie 2014 ujal ekonom Tomáš Sedláček.
::regionální rozvoj, sociální oblast, gender, lidská práva, občanský sektor, internet::
Díky programu TechSoup mohou české neziskovky již čtvrtým rokem získávat software či hardware darem za pouhý administrativní poplatek. Program sdružuje významné technologické společnosti – od začátku jsou dárcovskými partnery Microsoft a SAP, již téměř dva roky lze získat i síťový hardware od společnosti Cisco. Potěšující novinkou je zapojení české společnosti Zoner Software, ke kterému došlo loni v září.
::občanský sektor, internet::
Letošní, již 11. ročník této mezinárodní kampaně, provází motto: „Vytvořme společně lepší internet…“. Snažme se tedy společnými silami přispět k vytvoření bezpečnějšího kyberprostoru pro naše děti! Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) se opět připojuje k celosvětové oslavě Dne bezpečnějšího internetu (Safer Internet Day, SID).
::internet::
Slavnostním předáním výhry škole s nejvyšší účastí na rodičovském vzdělávacím semináři bude na krajském úřadu Kraje Vysočina zakončen projekt Vysočina bezpečně online 2013, realizovaný Krajem Vysočina a Národním centrem bezpečnějšího internetu, ve spolupráci s organizací Vysočina Education. Projekt se zaměřil na místní prevenci kriminality a sociální patologie spojené s užíváním internetu a online technologií. Součástí projektu bylo specializované vzdělávání pro odbornou veřejnost - policisty a sociální pracovníky, semináře pro laickou veřejnost, především rodiče žáků základních škol a studentů středních škol, a osvětová kampaň.
::internet::
Výstava pořádaná Národním centrem bezpečnějšího internetu představí projekt zaměřený na počítačovou gramotnost, který v letošním roce realizovala Česká republika ve spolupráci s Tchaj-wanem. Na výstavě budou představeny grafické práce nigerijských školáků, které vznikly v rámci projektu, fotky ze života střední školy Garki Government Secondary School v nigerijském hlavním městě Abuja i z běžného života Nigerijců. Čeští lektoři, na přelomu září a října 2013, vybudovali v uvedené škole ICT centrum s 20 počítači, projektorem a tiskárnou a pomáhali 60 žákům proniknout do tajů moderních technologií.
::internet::
Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) v rámci kampaně „Mladí proti nenávisti online“ uspořádalo v prostorách FSV UK v Praze workshop pro mladé bloggery, kteří se zajímají o problematiku lidských práv v prostředí internetu. Většinu z 25 účastníků tvořili studenti vysokých škol, ale přivítali jsme také osoby pracující s mládeží, zejména učitele a preventisty. Diskutovat či sdílet příspěvky na dané téma lze nově na Facebooku: www.facebook.com/protinenavisti.cz. Informace naleznete také na webové stránce www.protinenavisti.cz, která je průběžně aktualizována.
::internet::
Národním centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) nastartovalo na konferenci KYBERPSYCHO diskusi k palčivým tématům online rizik – počínaje kybernetickou bezpečností, přes sebevražedné úmysly online, až po elektronické násilí namířené proti pomáhajícím profesionálům. Důležitou myšlenku vyslovila Doc. PhDr. Ludmila Čírtková, Csc.: „Újma ve virtuálním světě bolí stejně jako újma v reálném světě!“ Tato idea se prolíná celým projektem „Praha bezpečně online“, který běží až do prosince 2013.
::internet::
Díky 6429 fotografiím, přihlášeným letos do mezinárodní soutěže Wiki miluje památky, jsou na internetu volně přístupné fotografie již více než 30 procent českých kulturních a historických památek. Vítězem českého kola se stala fotografie z katedrály svatého Víta. Česká část soutěže probíhala pod záštitou Národního památkového ústavu.
::kultura, internet, životní prostředí::
Pátá česká wikikonference naváže na tradici a nabídne příjemnou kolegiální atmosféru setkání, v němž se kombinuje oficiální program přednášek a workshopů s neformálními diskuzemi v předsálí. Místem konání se letos stane sídlo Přírodovědecké fakulty UK v Praze na Albertově.
::internet::
Hlavní město Praha a Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) pořádají 16. 10. 2013 tradiční konferenci s netradičním názvem „KYBERPSYCHO“, s podporou odborného partnera, společnosti Telefónica. Konference je zaměřena na prevenci a řešení kyberkriminality a elektronického násilí, páchaného především na dětech a mezi dětmi. Proběhne v rámci již čtvrtého ročníku projektu „Praha bezpečně online“, podpořeného Ministerstvem vnitra ČR v dotačním programu prevence kriminality. Záštitu nad konferencí „KYBERPSYCHO“ převzala Eva Vorlíčková, radní hlavního města Prahy.
::internet::
Národní centrum bezpečnějšího internetu ve spolupráci s tchajwanským partnerem – Institut for Information Industry (III) zahájilo rozvojový projekt zaměřený na podporu počítačové gramotnosti v Nigérii.
::internet::
Řešení kybernetické bezpečnosti patří k důležitým tématům dnešního světa, což na jaře 2013 názorně ukázaly i v České republice proběhlé DDoS útoky na ICT infrastrukturu. Je zřejmé, že šíření osvěty o bezpečném online chování je nedílnou součástí zvyšování bezpečnosti v kyberprostoru. Česká republika byla díky iniciativě Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI) a podpoře Ministerstva vnitra jednou ze zemí, kde se loni realizoval pilotní projekt celoevropské kampaně. NCBI letos zahájí kampaň „Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti“ (ECSM) 1. října a provázet ji bude motto: „Online bezpečnost vyžaduje vaši účast!“
::internet::
Zveme Vás na konferenci, kterou pořádá Hlavní město Praha a Národní centrum bezpečnějšího internetu, s podporou odborného partnera, společnosti Telefónica. Konference je zaměřena na prevenci a řešení kyberkriminality a elektronického násilí, páchaného především na dětech a mezi dětmi. Proběhne v rámci již čtvrtého ročníku projektu „Praha bezpečně online“, podpořeného Ministerstvem vnitra ČR v dotačním programu prevence kriminality.
::internet::
Kraj Vysočina a Národní centrum bezpečnějšího internetu společně realizují projekt Vysočina bezpečně online 2013, jehož podzimní část právě startuje. Projekt je zaměřen na místní prevenci kriminality a sociální patologie spojené s užíváním internetu a on-line technologií. Součástí projektu je kromě osvětové kampaně také specializované vzdělávání pro odbornou veřejnost - policisty a sociální pracovníky a semináře pro laickou veřejnost (především rodiče). Semináře pro sociální pracovníky již proběhly za velkého zájmu účastníků v květnu a červnu, rodičovské a policejní vzdělávání právě startuje. Významnou součástí projektu je odborná konference „Řešení elektronického násilí a kyberkriminality páchané na dětech a mezi dětmi“/“Elimination of children related cybercrime“, na jejímž pořádání se podílí také Vyšší policejní škola MV v Praze – pracoviště Jihlava.
::internet::
Sociální pracovníci, kteří pracují s mládeží, se často setkávají s dotazy mladých klientů souvisejícími s využitím internetu. Ukázal to nedávný průzkum realizovaný v rámci evropského projektu SocialWeb – SocialWork. V ČR je partnerem úspěšného projektu Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI), které zprostředkuje sociálním pracovníkům vzdělávání v oblasti bezpečného užívání moderních technologií.
::internet::
Kraj Vysočina, Národní centrum bezpečnějšího internetu a Vyšší policejní škola MV v Praze – pracoviště Jihlava pořádají již tradiční mezinárodní konferenci, která propojí odborníky z bezpečnostních složek, specialisty z oblasti prevence a vzdělávání, informačních a komunikačních technologií, státní, firemní a neziskové sféry a odborníky pracující s dětmi a mládeží – zejména preventisty a sociální pracovníky.
::internet::
Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) vyhlašuje národní kolo soutěže o „Nejlepší online obsah pro děti 2013“. Znáte zajímavou internetovou stránku s obsahem vhodným pro děti ve věku 6 až 12 let? Myslíte si, že by mohla být dobrým vzorem pro další tvůrce internetových stránek? Nominujte ji do naší soutěže o "Nejlepší webovou stránku pro děti" a pomozte našim nejmenším poznávat svět internetu bezpečně, z té lepší stránky!
::internet::
Neziskové organizace mohou nyní přes TechSoup ČR žádat o software na zpracování digitálních fotografií Zoner Photo Studio. Zoner Photo Studio reflektuje potřeby, které má řada neziskovek pracujících s fotografiemi. Pokrývá celé fotografické workflow, od stažení fotek do počítače, vyspělou organizaci, snadné úpravy až po sdílení s klienty či spolupracovníky.
::internet::
Ústavně-právní výbor Senátu Parlamentu ČR a Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) pořádají tradiční jarní konferenci, která propojuje odborníky z oblasti informačních a komunikačních technologií, státní i firemní sféry a odborníky pracující s dětmi a mládeží – zejména pedagogy, sociální pracovníky, knihovníky atd. Gestorem akce je JUDr. Miroslav Antl, předseda Ústavně-právního výboru Senátu PČR. Oficiálními partnery konference jsou Telefónica Czech Republic a český Google.
::internet::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
vytisknout
|