Praha 14: opět bezpečněji online!
13.6.2014
PRAHA [Národní centrum bezpečnějšího internetu, z.s.p.o.]
Autor: Lenka Eckertová, tel: +420 252 548 438
Žáci 2. stupně základních škol zřizovaných městskou částí Praha 14 absolvují semináře primární prevence elektronického násilí, jejichž aktuálními tématy jsou např. kyberšikana, Facebook a další sociální sítě, rizika mobilních telefonů atd. Žáci se také budou moci zúčastnit kreativní soutěže o nejzdařilejší osvětový, preventivní materiál na téma internetové bezpečnosti a prevence kyberkriminality páchané na dětech. Děti vytvoří grafické návrhy užitných předmětů propagujících bezpečné chování na internetu (např. design trička, hrnku, tužky atp.). Cílem soutěže je přimět všechny zainteresované k hlubšímu zamyšlení nad riziky spojenými s užíváním internetu, nad online sdílením informací a osobních dat. Po vyhlášení výsledků (1. prosince 2014) bude následovat výstava soutěžních prací.
Pedagogickým sborům uvedených škol je určeno vzdělávání akreditované MŠMT zaměřené na ochranu žáků před elektronickým násilím a kriminalitou. Na letním semináři učitelé získají informace o tom, jaké online služby děti nevíce používají, jak jsou u nás právně zakotveny elektronické útoky a kyberkriminalita, co je to kyberšikana, kybergrooming, sexting a další rizikové jevy, jaká je prevence a první pomoc. Pokračovací seminář na téma „(Ne)bezpečný mobil a školy“ je připraven pro absolventy loňského čtyřdenního „Programu místní prevence kybernetické kriminality a dalších rizikových jevů”. Je otevřený i novým zájemcům. Pro rodiče žáků uvedených škol proběhne seminář s názvem „Facebook a jiné sítě pro rodiče“.
Jana Brandejsová z NCBI upřesňuje: „Situace v oblasti online rizik se neustále vyvíjí a mění, proto je důležité pokračovat ve vzdělávání dětí i dospělých. S příchodem chytrých mobilních telefonů s připojením na internet a online služby je nutné nově zmínit mj. rizika lokačních služeb a služby sledování pohybu.“
„Projekt Praha 14 bezpečně online je specifický svým přístupem k problematice bezpečnosti dětí v prostředí internetu. Nejde totiž jen cestou vzdělávání potenciálních obětí kyberšikany, ale současně s dětmi se zaměřuje i na vzdělávání všech, kterých se bezpečnost dětí online bezprostředně týká. Pracuje také s jejich rodiči, učiteli a řediteli škol, sociálními pracovníky i policisty. Osobně si myslím, že je dobré, že tento ucelený soubor vzdělávacích a osvětových aktivit pro děti, odborníky i veřejnost Prahy 14 pokračuje i letos,“ dodává místostarostka Lucie Svobodová.
Koordinace projektu Praha 14, Oddělení soc. pomoci a prevence:
Bc. Jana Štosková, tel.: 225 295 450, stoskova@p14.mepnet.cz
Realizace projektu Národní centrum bezpečnějšího internetu:
Koordinace projektu: Mgr. Jana Brandejsová, tel. 702 213 228, brandejsova@saferinternet.cz
Primární prevence: Mgr. Tereza Zadražilová, tel. 702 013 226, zadrazilova@saferinternet.cz
Více informací: http://www.saferinternet.cz/mestske-casti-prahy/praha-14-bezpecne-online-2014/index.php
O Národním centru bezpečnějšího internetu
Národní centrum bezpečnějšího internetu je neziskové nevládní sdružení, založené v roce 2006 jako Online Safety Institute. V lednu 2011 bylo sdružení přejmenováno na Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI). Jeho cílem je přispívat k bezpečnějšímu užívání internetu, moderních informačních a komunikačních technologií, k osvojování etických norem v online komunikaci a napomáhat předcházení a snižování možných sociálních rizik spojených s jejich užíváním. Sdružení je členem celoevropské sítě národních osvětových center bezpečnějšího internetu INSAFE a spolupracuje s mezinárodní sítí horkých linek INHOPE.