Občanky s otisky prstů, technologie sledující pohyb zaměstnanců i dětí. Kdo získá Ceny Velkého bratra?
28.1.2022
PRAHA [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Mezi nominacemi, které organizace sbírá od veřejnosti až do 14. února, se podle advokáta IuRe Jana Vobořila projevily poslední dva pandemické roky, které výrazně napomohly rozšíření technologií.
"Na nominacích, které nám lidé zatím zaslali, je bohužel vidět, že využívání technologií ke sledování se stává součástí našich rodinných i pracovních životů. Vedle Amazonu, který je kvůli jeho odstrašujícímu přístupu k soukromí svých zaměstnanců v rámci našich cen jakousi stálicí, tu teď máme třeba i český Rohlík či nábytkářký kolos IKEA. Hned dvě nominace se pak týkají on-line sledování pohybu a aktivit dětí.“
Přehled o pohybu však nechtějí mít jen zaměstnanci a rodiče, ale také marketéři. Mezi nominacemi tak nechybí výrok zástupce firmy Dateio, která cílí reklamu na základě dat z plateb kartou, či vyjádření zástupkyně firmy BigPlan, která na základě dat od mobilního operátora cílí reklamu na cestující v metru podle pohlaví, věku či zájmů.
Naopak pouze jednou nominací se za uplynulý rok může pochlubit Evropská unie – v tipech od veřejnosti se objevila za zavedení povinných občanek s otisky prstů, které se v Česku vydávají od srpna 2021. Anticena ale může putovat i do Europolu, jedné z agentur EU. Ten nezákonně shromažďoval obrovské objemy dat a jeho praktiky tak podle všeho neměly daleko k praktikám americké NSA, jejíž činnost osvětlila odhalení Edwarda Snowdena.
"Velkou kauzou uplynulého roku, která figuruje i v nominacích, byla ale třeba i kauza Pegasus, tedy využívání izraelského špionského softwaru bezpečnostními složkami řady států včetně Polska či Maďarska,“ doplnil Vobořil.
Anticeny, které jsou pořádány i v řadě dalších zemí, uděluje IuRe ve čtyřech kategoriích: Úřední slídil, Firemní slídil, Dlouhodobý slídil a Výrok Velkého bratra. IuRe se ale snaží i motivovat: pozitivní cenu Edwarda Snowdena věnuje tomu, kdo naopak k ochraně soukromí přispívá. I zde má svoji nominaci Evropská unie a to za diskutované právo odpojit se, kterým chce evropský parlament formálně ochránit základní právo zaměstnanců být mimo pracovní dobu nedostupný. Pozitivní cenu může získat i ČVUT, která odmítla využít proctoringový systém, kterým jsou studenti sledováni při plnění on-line zkoušky, či český technologický kolektiv NoLog, který zdarma nabízí zabezpečené služby pro on-line komunikaci či tvorbu editovatelných dokumentů.
"Naše soutěž v minulosti již mnohokrát vedla k pozitivním změnám. Na základě ocenění poslance Víta Kaňkovského za rok 2019 jsme například zahájili s panem poslancem spolupráci směřující k opětovné možnosti sankcionovat za porušení GDPR i veřejné orgány. Připravili jsme novelu zákona a teď pracujeme na jejím schválení. Po loňské pauze, kdy živé udílení Cen neproběhlo, se navíc těšíme na společné setkání se všemi, pro které není ani v roce 2022 slovo soukromí prázdný pojem,“ láká na akci PR koordinátor IuRe Hynek Trojánek.
Vyhlášení cen se uskuteční ve čtvrtek 24. března ve večerních hodinách v Praze, místo akce bude upřesněno. Návrhy na nominace může veřejnost posílat do 14. února přes webové stránky soutěže www.bigbrotherawards.cz. Vítěze z návrhů následně vybere porota složená z odborníků na IT, právníků či novinářů.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska