Skupina dobrovolníků z celé Evropy bude pečovat o krkonošskou přírodu
12.8.2021
Malá Úpa [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026
Hlavní úkol, který na dobrovolníky z Česka, Dánska, Itálie, Německa, Polska a Španělska čeká, je spojený s ochranou lesních stanovišť a péčí o stezky pro pěší. Dobrovolníci budou pomáhat s úklidem klestu nebo se sběrem odpadků po neukázněných návštěvnících na nejvytíženějších turistických trasách. Ovšem nejen pracovní aktivity jsou náplní celého týdne. Protože se jedná o dobrovolnickou činnost, při které účastníci workcampu dobrovolně věnují svůj čas a úsilí pro dobro věci bez nároku na finanční ohodnocení, připravili si členové Spolku přátel krkonošské přírody množství vzdělávacích a volnočasových aktivit. „V plánu máme několik přednášek o přírodě zdejších hor, tradicích a lidském osídlení. Chystáme se také do Krkonošského centra environmentálního vzdělávání KRTEK ve Vrchlabí nebo do Trutnova.“ uvádí vedoucí workcampu Milan Hofman.
Pomezní boudy, v jejichž okolí bude probíhat většina aktivit dobrovolníků, se nacházejí ve východní části Krkonoš v nadmořské výšce 1050 metrů. Představují zachovalou enklávu horského osídlení, která je součástí obce Malá Úpa v okrese Trutnov. Mimoto, že jsou Pomezní boudy výchozím bodem pro turistické výlety, např. západním směrem na vrchol Sněžky nebo naopak na Lysečinskou horu ležící na východ, nacházejí se na dosah přírodně nejcennějším částem krkonošských hřebenů.
Spolek přátel krkonošské přírody se ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku zaměřuje na spolupráci s veřejnoprávními i soukromoprávními subjekty v oblasti ochrany přírody a krajiny, mimo jiné také podporuje činnost dobrovolných strážců přírody nebo organizuje vzdělávací a osvětové akce. Pořádání workcampu představuje pro spolek zajímavou zkušenost. Ostatně tato slova potvrzuje také členka pracoviště environmentální výchovy správy KRNAP a jedna z vedoucích workcampu Lucie Koďousková: „Ačkoliv má správa Krkonošského národního parku bohaté zkušenosti s konáním letních táborů nebo dalších osvětových akcí, pořádání mezinárodní akce typu workcamp se ujímá poprvé.“
Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánováno 29 workcampů, které se uskuteční během letní dobrovolnické sezóny po celém území České republiky.
Fotografie k použití (workcampy 2020)
https://drive.google.com/drive/folders/1PjXM1Fp1FL6-m_cCinqWaddQ8rRr335k?usp=sharing