Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zákon o obnově přírody se vrací s neochvějnou podporou veřejnosti

15.6.2024
BRUSEL [Koalice #RestoreNature]

V pondělí 17. června je na nadcházejícím zasedání Rady ministrů pro životní prostředí naplánováno hlasování o zákonu/nařízení o obnově přírody, o kterém rozhodlo belgické předsednictví Rady EU. Nevládní organizace sdružené v koalici #RestoreNature vyzývají oponující členské státy, aby dlouho očekávaný zákon konečně schválily. Konečné rozhodnutí o programu jednání Rady pro životní prostředí a o tom, zda se o zákonu bude hlasovat, padne na pátečním zasedání velvyslanců (Coreper).

Vzhledem k tomu, že postoje několika zemí zůstávají nejasné, není jisté, zda zákon o obnově přírody získá potřebnou kvalifikovanou většinu [1], aby mohl být 17. června přijat. Zákon visí na vlásku od března, kdy Maďarsko stáhlo svou předchozí podporu a zákon ztratil kvalifikovanou většinu. V posledních měsících se však objevilo několik iniciativ na podporu odloženého zákona, především v Rakousku, Polsku a Belgii.

Jak jsme se sem dostali?

Zákon o obnově znehodnocených evropských biotopů zažil dosud neobvyklou cestu. Po úspěšném schválení v Evropském parlamentu v červenci loňského roku bylo v listopadu loňského roku poměrně rychle dosaženo trialogové dohody mezi Radou, Parlamentem a Komisí a v únoru letošního roku byla výsledná verze zákona schválena Evropským parlamentem.

Poslední překážkou bylo získání formálního souhlasu členských států EU, který se očekával v březnu, ale Maďarsko svůj souhlas na poslední chvíli odvolalo. Navzdory četným výzvám a peticím k přijetí návrhu mu svou podporu neudělily Švédsko, Polsko, Finsko, Nizozemsko, Belgie, Rakousko a Itálie. Zákon se tak od té doby ocitl na mrtvém bodě.

Ministři životního prostředí, podniky, města a vědci vyzývají k přijetí zákona.

Zákon o obnově přírody se již těší masivní podpoře občanů, vědců, podniků, aktivistů a mnoha dalších. Vzhledem k nečekanému zpoždění potvrdilo svou podporu více zúčastněných stran: podniky zaslaly zvláštní dopis belgickému předsednictví a vědci, stejně jako evropská města a regiony, vyzvali členské státy, aby zákon přijaly.

Jedinečným krokem bylo, že 11 ministrů životního prostředí zaslalo svým kolegům důrazný dopis, v němž je vyzvalo, aby na nadcházejícím zasedání Rady pro životní prostředí právní předpis podpořili.

Opoziční země jsou v rozporu s veřejným míněním

Výsledky nedávného průzkumu veřejného mínění ukázaly, že 75 % občanů Nizozemska, Finska, Maďarska, Itálie, Polska a Švédska zákon podporuje, zatímco jejich vlády jim výhody obnovy přírody nadále upírají. Největší podporu získal v Itálii, kde jej podporuje 85 % občanů, dále v Maďarsku s 83 % a v Polsku se 72 %. Pouze 6 % dotázaných nesouhlasilo s tím, aby byl zákon přijat.

O několik měsíců dříve byly podobné průzkumy provedeny v Rakousku a Belgii, dvou zemích, které se při předchozích hlasováních o zákonu o obnově přírody zdržely. V Rakousku si důslednou ochranu a obnovu přírody přeje 77 % obyvatel. V Belgii se více než 84 % lidí domnívá, že by jejich vlády měly udělat více pro obnovu alespoň 30 % přírody ve špatném stavu na souši a na moři do roku 2030.

Koalice #RestoreNature ( v překladu Obnovme přírodu), kterou tvoří BirdLife Europe, ClientEarth, EEB a WWF EU, uvádí: "Občané promluvili a chtějí, aby se příroda v jejich zemích obnovovala a prosperovala. Několik vlád však zůstává krátkozrakých, okázale ignoruje své voliče a blokuje nejvýznamnější legislativu o přírodě v EU od 90. let 20. století, přestože došlo k řadu kompromisů, aby bylo vyhověno jejich obavám. Vyzýváme tyto členské státy, aby přehodnotily svůj odpor a připojily se k většině zemí EU, které přijetí zákona o obnově přírody podporují."

"Evropa je mezitím svědkem dalších ničivých povodní, které se šíří jižním Německem a částí Rakouska. Přijetí zákona a investice do obnovy přírody jsou řešením, jak ochránit občany a zabránit dalším extrémním katastrofám způsobeným počasím."


Poznámky pro redakce:
[1] Kvalifikované většiny je dosaženo, pokud pro návrh hlasuje nejméně 55 % členských států (15 z 27) a pokud návrh podpoří členské státy zastupující nejméně 65 % celkového počtu obyvatel EU. V současné době zákon o obnově přírody nesplňuje druhé kritérium.

Více informací lze získat u:
Ola Miklasińska, Communications Officer, Biodiversity, WWF European Policy Office, amiklasinska@wwf.eu,+32 456 37 60 64
Honey Kohan, Communications Manager, BirdLife Europe, honey.kohan@birdlife.org, +32 482 55 95 43
Bianca Vergnaud, EU Communications Manager, ClientEarth, bvergnaud@clientearth.org, +32 471 88 70 95
Annick Hus, Communications Officer for Biodiversity, European Environmental Bureau, christian.skrivervik@eeb.org, +32 490 40 62 53

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz