Domažlické gymnázium hostí ekologické přednášky
7. 2. 2007 - PLZEŇ [Econnect]
Český svaz ochránců přírody Libosváry je partnerem dvou projektů Informačních středisek financovaných z ESF – projektu Environmentálních informačních center Plzeňského kraje Envic a Síťě vzdělávacích a poradenských středisek pro podporu hospodaření šetrného k přírodě a krajině Zdravá krajina. V rámci organizace funguje Svaz mladých ochránců přírody Kdovíci a kroužek pro rodiče s dětmi do 6 let Čertík. Kromě toho se na Domažlicku věnuje distribuci zboží spravedlivého trhu Fair Trade a ekologických čistících prostředků Ecover.
„Naše organizace se zabývá ochranou přírody, hlavně ve smyslu managementu chráněných a některých nechráněných vzácných lokalit na Domažlicku. Prostřednictvím Ekocentra Taurus se také věnujeme ekovýchově ve školách i pro širokou veřejnost,“ doplňuje údaje o širokém záběru činnosti ČSOP Libosváry Hana Krumlová - z informačního centra Envic Domažlice.
Envic působí v celém Plzeňském kraji
ČSOP Libosváry provozuje v Domažlicích jedno z poradenských center, na které se veřejnost může obracet s dotazy a problémy, jež se týkají ochrany přírody, životního prostředí a udržitelného způsobu života. Síť center se kromě poskytování poradenství zabývá i pořádáním vzdělávacích akcí pro veřejnost. Informační centrum sítě Envic najdete v každém okrese Plzeňského kraje. Kromě Plzně a Domažlic lze tedy najít samostatná informační centra také v Kladrubech u Stříbra, Plasech, Radnici, Spáleném Poříčí, Klatovech a Sušici.
Celé síti jsou společné akce k 12 hlavním tématům - doprava, ekodům, ekosystémy, energie, hlavní problémy životního prostředí, klima, krajina, kvalita ovzduší, kvalita vod, ochrana přírody, odpady, zemědělství, ke kterým síť zpracovává informační materiály a pořádá přednášky, besedy, výstavy nebo informační stánky.
Hana Krumlová upřesňuje: „Témata jsou obsahově zajištěná odbornými garanty – například zástupci některých univerzit, Českého hydrometeorologického ústavu, Povodí Vltavy, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a dalších. Každé ze středisek navíc pořádá ještě další akce, dle vlastního uvážení.“
V rámci projektu Envic se v únoru odehrají na půdě domažlického Gymnázia J. Š . Baara dvě veřejné přednášky
V sobotu 10. února 2007 od 18 hodin je přichystána přednáška s promítáním, nazvaná Galapágy - ztracený ráj v Tichomoří. Diváci na ní budou moci objevovat historii Galapág, která se započala před miliony let. Po tuto dobu se zde zcela izolovaně od ostatního světa vyvíjely jedinečné formy rostlinných a živočišných organismů. Součástí historie ostrovů je i Charles Darwin, jemuž zdejší přírodní bohatství pomohlo formulovat přírodní zákony, drancování přírody mořeplavci i stále stoupající počet turistů, kteří ostrovy každoročně navštíví. Přes všechny škodlivé a ničící zásahy člověka, ostrovy stále nabízejí nahlédnutí do okouzlující přírody. Jedinečnou přírodou Galapág návštěvníky provede Mgr. Petr Kuneš, který působí na Katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Ve čtvrtek 22. února opět v 18 hodin jsou diváci zváni na přenášku Kvalita ovzduší aneb co dýcháme. Přednáší Ing. Zdeněk Roubal, ředitel plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na přednášce se návštěvníci dozvědí, co ovlivňuje kvalitu ovzduší, jaké jsou zdroje znečištění, jaký je současný stav znečištění ovzduší u nás a jak je možné kvalitu ovzduší zlepšit. Součástí přednášky budou též informace o ozónové díře, klimatických změnách a dalších problémech. Součástí akce bude i výstava na téma Kvalita ovzduší.