V Plzni začínají Dny japonské kultury
8. 6. 2007 - PLZEŇ [Econnect]
V první polovině června se v Plzni opět uskuteční přehlídka japonského umění a tradic, která spojuje české a japonské umělce. Akce se koná díky dlouholeté spolupráci měst Plzeň a Takasaki pod dramaturgickým a produkčním dohledem Ivoše Hucla z Bezejmenné čajovny u zámku Kozel. Program festivalu zahrnuje výstavy, koncerty, přednášky, divadelní představení nebo praktické dílny.
Festival bude zahájen v přednáškovém sále Západočeského muzea 8. června v 17 hodin slavnostním čajovým obřadem, na který dohlédnou mistři svého oboru.
Zahajovací část programu festivalu totiž tvoří bloky věnované tradicím japonských čajů a tvarování bonsají, které budou prezentovány formou výstav a dílen pod vedením japonských lektorů Mr. Michiyo Fukushe a Mr. Youji Sužuji, který je velmistrem Velké japonské společnosti pro čajový obřad ve městě Takasaki a předsedou Městské společnosti pro čajový obřad a consultantem Společnosti pro aranžování květin. Dílny čajového obřadu se uskuteční v sobotu 9. června a v neděli dojde na další speciální japonské umění – kaligrafii. Vyučovat ji budou opět japonští lektoři Osamu Kobayashi a Ritsuko Kobayashi.
V oblasti literatury je na 11. června připraveno čtení příběhů „kaidan“ od Lafricadio Herna. Hearn je považován za významného zprostředkovatele japonského literárního žánru podivných příběhů - kaidanů - americkému a evropskému čtenáři. Hearnova sbírka Kwaidan z roku 1904 se v českém překladu objevila poprvé již před 1. světovou válkou. V pořadu, kterým provází Tomáš Hudec, zazní několik komentovaných příběhů z Hearnovy sbírky, které budou doprovázeny ukázkami tradiční japonské hudby. Básník Tomáš Hudec do programu festivalu navíc přispěje i vlastním autorským čtením básní haiku.
V úterý 12. června přijde na řadu filmová projekce s hudebními ukázkami od Yoshihide Otomo: „Čtyři tváře kmotra japonského hudebního undergroundu“, kterou uvede Pavel Klusák.
Zastoupeny budou také hudební pořady. Koncert Vlastislava Matouška – hráče na tradiční japonskou flétnu z bambusového dřeva, se koná v pátek 15. června opět v Západočeském muzeu. V tento den se ovšem festival také přesouvá na zámek Kozel, kde se budou konat výstavy bonsají a keramiky a znovu probíhat výše zmíněné workshopy.