Sněmovna potvrdila intervenční centra
30. 1. 2007 - PRAHA [Gita]
Sněmovna se návrhem znovu zabývala proto, že Senát jí jej se změnou vrátil zpět. Horní parlamentní komorou navrhovaná změna se týkala toho, že intervenční centra by neměla být v zákoně taxativně vyjmenována, že tam bude pouze obecný odkaz na „zařízení sociálních služeb“. To sněmovna odmítla.
Intervenční centra, jež už svou činnost zahájila a v nichž oběti po dobu vykázání pachatele nacházejí pomoc a radu, tak budou fungovat v souladu s původním návrhem. Senátní verzi obhajovala senátorka Daniela Filipiová (ODS). „Senát se domnívá, že krizová centra lze zařadit pod služby krizové intervence a nic nebrání tomu, aby podle stávajícího znění vznikala,“ řekla mimo jiné.
Za předkladatele a překladatelky sněmovní verze hovořil místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL). Podle jeho slov jsou intervenční centra potřebná, protože mají mezi krizovou pomocí zvláštní postavení. „A celá potřebnost vyplývá mimo jiné také z charakteru samotného domácího násilí, ze kterého vycházela i opatření, jak proti tomuto násilí bojovat, byť se tím omezí právo na majetek a na soukromí. Je pravdou, že intervenční centra do určité míry mohou fungovat i bez této právní úpravy. Není ovšem garantováno, že budou fungovat tak dobře, jak by měla,“ dodal s tím,že už téměř měsíc ve všech krajích intervenční centra nějakým způsobem fungují.
„Všechna intervenční centra jsou nyní proškolená tak, aby postupovala podle stejné metodiky a pro rozhodování o vykázání jsou formulovány jednotné dotazníky, se kterými se pracuje. Potřeba této návaznosti ve všech krajích je dalším důvodem, proč by měla sněmovna setrvat na svém původním stanovisku,“ doplnil. Podle jeho slov bylo k 24. lednu vykázáno 54 pachatelů domácího násilí, což je důkazem potřebnosti důkladné provázanosti zákonů týkajících se institutu vykázání, včetně intervenčních center.
K jeho slovům se připojila i poslankyně Eva Dundáčková (ODS). Ta navíc osvětlila „spor“ mezi sněmovnou a Senátem. „Spor spočívá v tom, zda mají být intervenční centra součástí krizových center obecně, či zda mají být zvláštní sociální službou. Prosím vás, abyste, ať už se rozhodnete jakkoliv, zvedli ruku alespoň pro jednu z verzí. Já sama se přikláním, aby to byla tedy podoba, ve které to vzešlo z Poslanecké sněmovny, ale bude-li to podoba Senátu, aby v každém případě v zákoně předpokládaná byla a mohla ve své práci pokračovat,“ řekla. Sněmovna jí vyhověla a schválila sněmovní verzi. Zákon nyní čeká už jen na podpis prezidenta.
Andrea Cerqueirová