Dona Ferrato dokumentuje "Život s nepřítelem"
25. 11. 2003 - PRAHA [Econnect]
-Donna Ferrato/Domestic Abuse Awareness Project-
Útlá D. Ferrato se pohybovala v blízkosti obětí domácího násilí více než deset let. Vystavené velkoplošné fotografie jsou sugestivní výpovědí o vztazích, kde počáteční lásku vystřídala brutalita a týrání, v některých případech končící dokonce vraždou. Fotografie místy šokují, odrážejí však pravdivě smutnou realitu života některých domácností. Výstavu do České republiky přivezl Bílý kruh bezpečí ve spolupráci se společností Philip Morris ČR.
Výstava je součástí dlouhodobého projektu Aliance proti domácímu násilí. Ta usiluje o systémové řešení tohoto problému v České republice a o přijetí nového zákona. Ve den otevření výstavy uspořádala Aliance v Parlamentu ČR seminář s názvem Inspirace rakouským modelem při řešení případů domácího násilí.
Kolekce Život s nepřítelem obdržela i řadu mezinárodních ocenění - snímky byly publikovány v časopisech Life, Time, Stern, Fortune, The New York Times. Knižní publikace Living With The Enemy (Život s nepřítelem) vyšla čtyřikrát a přinesla autorce celosvětové uznání. „Proti domácímu násilí je potřeba vystupovat všude na světě. Doufám že v České republice brzy naleznete způsob, jak účinně ochránit jeho oběti,“ řekla Donna Ferrato a dodala: „Je však také důležité, aby padly různé předsudky o soužití partnerů. Ty jsou u vás velmi silné, silnější než v Americe.“
Výstava se koná v nákupní galerii Atrium na Karlově náměstí do pátého prosince, vstup je volný.
Copyright fotografie: Donna Ferrato/Domestic Abuse Awareness Project
25.listopad je již po čtvrté Mezinárodním dnem boje proti násilí na ženách, nesoucím výzvu k akci jménem nespočetných žen a dívek, které jsou každodenně vystavovány násilí. Množství zemí již přijalo potřebnou legislativu, obvykle ošetřující problém domácího násilí. V České republice však na nový zákon stále ještě čekáme, připravenou novelu trestního řádu zatím schválil Senát Parlamentu ČR. Samozřejmě pouze účinná legislativa k potírání násilí na ženách nestačí. Důležitá je podpora společenského postavení žen. „Je potřeba aby měly rovný přístup k majetku, zaměstnání a adekvátní mzdě a k podílu na rozhodování“, říká Noeleen Heyzer, výkonná ředitelka UNIFEM. |