Již zítra: blokáda hranic za lidská práva v Rakousku
27. 4. 2010 - PRAHA [Econnect]
„Zveřejněné obžalovací spisy těchto aktivistů jsou namísto důkazů o jakékoli kriminální činnosti plné popisů občanských aktivit, jako je organizování demonstrací, produkce filmů o kožešinových zvířatech či vyjadřování názorů v odposlouchávaných diskuzích,“ řekl organizátor protestu Marek Voršilka. „Rakouským občanům tedy hrozí až pět let vězení za využívání základních lidských práv na svobodu myšlení, svobodu projevu a svobodu shromažďování.“
„Mají-li Rakušané právo na to blokovat hranice kvůli české jaderné elektrárně, pak za hrubé porušování lidských práv v Rakousku na to máme právo také,“ řekl Voršilka. Tvrdá kritika procesu i ze samotného Rakouska Rakouská kauza vzbuzuje silné kontroverze již od května roku 2008, kdy byla s použitím ustanovení o organizovaném zločinu na 10 tamních aktivistů na ochranu zvířat uvalena vazba. Tento postup od počátku tvrdě kritizovala například rakouská pobočka Amnesty International1 či Strana zelených, která tehdy dokonce nabídla jednomu z uvězněných aktivistů místo na kandidátce do parlamentních voleb. Po třech měsících byli aktivisté z vazby propuštěni, další vlna kritiky se snesla po vznesení obžaloby a zveřejnění obžalovacích spisů. Například podle předního rakouského odborníka na ústavní právo Bernd-Christiana Funka působí obžaloba tak, „jako by existoval tlak na to, něco stíhatelného najít a důkazy vytvořit.“
Uznávaný německý kriminolog Raimund Drommel zase označil postup rakouského státního zastupitelství za „hanebný“ a „středověký“, když poukázal na hrubé chyby v lingvistickém posudku vypovídajícím v neprospěch jednoho z obžalovaných a podivoval se nad skutečností, že jeho autor za vypracování obdržel od státního zastupitelství €35 tisíc, tedy zhruba desetinásobek běžné ceny.
Blokáda hranic se bude konat jako součást mezinárodní kampaně, v rámci které se každý týden koná minimálně jedna protestní akce v jedné zemi. Aktivisté tak chtějí o kauze informovat mezinárodní veřejnost, a za tímto účelem zřídili webové stránky www.rakouskaostuda.cz, které mají 22 jazykových verzí. „Celý svět se musí dozvědět, co se v Rakousku děje,“ řekl Voršilka.