Termosky s azbestem - v Česku se budou prodávat dál
16. 2. 2007 - PRAHA [Econnect]
Na problém přítomnosti azbestu v termoskách se přišlo koncem loňského roku v Itálii, kam firma Tescoma své výrobky vyváží. Tamní úřady provedly testy na přítomnost karcinogenních látek a zakázaly prodej devíti druhů termosek Tescoma. Informace se následně objevila v systému RAPEX (The Rapid Alert System for Non-Food Products), což je týdenní přehled nebezpečných výrobků publikovaný Evropskou komisí.
Česká obchodní inspekce nejprve v médiích slíbila sjednat nápravu také na českém trhu. " „Víme o tom a právě zahajujeme kontrolu. Pokud se ukáže, že je to pravda, nařídíme stažení nebezpečných výrobků z trhu,“ uvedla mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová v deníku MF Dnes začátkem ledna. O pár dní později již na základě testu Státního zdravotního ústavu pouze upozorňuje spotřebitele : "Při likvidaci výrobku nevhazujte do komunálního odpadu, ale na místo k tomu určené obcí (sběrné dvory). V případě rozbití skleněné části termosky manipulujte se zbytky opatrně. Při nešetrné manipulaci se mohou uvolňovat azbestová vlákna."
"Konzultovali jsme problém azbestu v termoskách s několika experty v Česku a v zahraničí. Firma jednoznačně porušuje nejen evropskou směrnici 1999/77/EC, ale i platnou českou vyhlášku 221/2004 Sb. Ty zakazují uvádět na trh nebo do oběhu výrobky, jež obsahují azbest, pokud do nich byla tato vlákna přidána záměrně. Zákaz používání azbestu platí vzhledem k jeho nebezpečnosti v Evropské unii už více než 7 let, v Česku skoro 3 roky," uvedl Miroslav Šuta, odborný konzultant Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ).
Proti ohrožení spotřebitele se ohrazuje zástupce firmy Tescoma: "Uvedené termosky jsou při běžném používání naprosto bezpečné. Tento fakt nebyl v žádném případě zpochybněný žádným úřadem, ani českým , ani italským, ani se taková zpráva v médiích neobjevila. Z těchto důvodů je naprosto bezdůvodné stahovat výrobky od konečných spotřebitelů." sdělil Econnectu ředitel Tescomy Ladislav Vaculík.
Podle informací STUŽ nepoužívá azbest v termoskách žádná další firma. "Azbest způsobuje závažné rakovinné onemocnění a může iniciovat i rakovinu plic. Azbest je natolik nebezpečný, že Evropská unie postupně zaváděla jeho regulaci již od 80. let minulého století, až v roce 1999 dospěla k jeho zákazu s nepatrnými výjimkami. Kvůli jeho obsahu bylo v roce 1991 na více než 10 let uzavřeno samotné sídlo Evropské komise - Berlaymont," konstatoval Šuta.
Společnost pro trvale udržitelný život vyzvala Tescomu, aby své výrobky stáhla z českého trhu dobrovolně, i když to nepožadují české úřady. "Chápeme, že nepříjemnost Vaší situace i to, že stažení výrobků s azbestem z prodeje a změna technologie patrně představuje nemalé finanční náklady pro Vaši firmu. Ale věříme, že chcete zachovat důvěru svých zákazníků a že se Vám taková investice do budoucna zúročí," uvádí se dopise adresovaném vedení firmy.