Divadlo bezdomovců uvede představení Faust na Petříně
14. 8. 2007 - PRAHA [Radio Praha / Econnect]
-foto-
"Právě tento prostor sám nás inspiroval k Faustovským motivům," uvedl Marek Střížovský, spolurežisér, spoluautor scénáře představení a představitel titulní role. Při psaní scénáře vycházeli tvůrci především z klasické pověsti o Faustovi, divákům však slibují zcela nové pojetí této legendy.
Divadlo Ježek a čížek pracuje s lidmi, kteří žijí trvale nebo po většinu roku na ulici, nemají vlastní domov a často ani střechu nad hlavou. Mezi nejčastější důvody bezdomovectví patří absence rodinného zázemí, krach mezilidských vztahů, závislosti, nemoc, ztráta zaměstnání a snížená schopnost sociální adaptace. Definice bezdomovce má proto čistě operativní charakter. Mezi své klienty sdružení Ježek a čížek počítá stejně lidi bez domova, jako ty, kteří mají velmi nejisté, přechodné či jinak nevhodné bydlení.
Potenciální klienty oslovuje sdružení v místech, kde se přirozeně shromažďují, tedy na nádražích, rušných ulicích a náměstích. Herci přivádějí své přátele a známé. Další přicházejí sami přilákáni letáčky, zprávami v médiích nebo po shlédnutí představení.
Svým klientům Ježek a čížek nabízí sociální, psychologické i právní poradenství, možnost telefonického vyřízení naléhavých záležitostí. Odkazuje je na příslušné sociální služby a kvalifikované pracovníky ve spřízněných organizacích. Své klienty-herce lidé z divadla navštěvují v nemocničním ošetření. Možné je také doprovázení na úřad, k lékaři, k soudu a podobně.
Divadlo mění stereotypy
Jako Divadlo Ježek a čížek mění stereotypy svých klientů, působí i na nejširší veřejnost, aby pozměnila svou stereotypní představu o bezdomovcích jako homogenní a obtížné skupině obyvatel. Pořádá semináře i workshopy pro odbornou i laickou veřejnost a vystupuje na širokém spektru akcí – na amatérských i profesionálních divadelní přehlídkách, letních festivalech, při pouličních veselicích, v programu stálých scén, při charitativních a jiných společenských akcích.
Ježek a čížek nabízí klientům divadlo ve dvojí podobě. Jednak v divadelní přípravce, jednak jako vážnější práce na inscenaci. Přípravka je otevřená všem zájemcům o dění v divadle, bez ohledu na to, jestli chtějí veřejně vystupovat.
Při práci na inscenaci se Ježek a čížek neliší od klasického amatérského či poloprofesionálního divadla. Hra se studuje a role obsazují běžným způsobem, přičemž se ovšem musí počítat s přirozenou fluktuací herců. Obsazení do role znamená pro klienta závazek a jeho splnění mu přináší uspokojení. Tato fáze práce s klienty směřuje vždy k veřejnému vystoupení. Jak herci Ježka a čížka shodně potvrzují, hraní na veřejnosti jim dodává sebevědomí a účinně mění jejich postavení ve společnosti.