Mluvme o "tom"
7. 2. 2006 - PRAHA [Feminismus.cz / Econnect]
V době zahájení projektu probíhalo v českém parlamentu projednávání nového zákona o regulaci prostituce. Projektový tým se proto rozhodl uspořádat semináře, na kterých se mohli setkat a společně diskutovat představitelé neziskových organizací, poslanci a poslankyně, zástupci médií a veřejnosti.
Má česká veřejnost dostatek informací o problematice prostituce a obchodu s lidmi? Toto téma panelové diskuse tvořilo hlavní náplň prvního ze dvou seminářů, který proběhl formou workshopu v prostorách Woodrow Wilson Center 26. října. Účastníci a účastnice panelu se mimo jiné shodli na tom, že tématu se česká média věnují jen velmi okrajově a široká veřejnost v důsledku nedostatku informací tak často na osoby v sexbyznysu a osoby obchodované nahlíží stereotypním způsobem.
Druhý seminář, nad jehož konáním převzal záštitu ministr vnitra František Bublan a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti Anna Čurdová, se konal následující den v poslanecké sněmovně. Jednotlivé příspěvky přednesli zástupci a zástupkyně neziskových organizací, státní správy a lékařské komory. Publiku nastínili následující témata: nástin prostituční scény v České republice, zdravotní rizika prostituce, specifika sociální práce s obchodovanými osobami, návrh zákona o regulaci prostituce, profil obchodovaných osob a osob v sexbyznysu, aktuální model spolupráce odboru prevence kriminality ministerstva vnitra a neziskového sektoru v řešení otázky prostituce a obchodu s lidmi.
Projekt pokračuje i v současnosti. Projektový tým jedná s řadou českých médií o možnosti prezentovat jejich prostřednictvím dané téma širší veřejnosti. V dubnu tohoto roku pak proběhne seminář zaměřený na vztah migrace a azylové politiky České republiky k problematice prostituce a obchodu s lidmi."Seminář bude opět určen zástupcům neziskových organizací, státní správy, médií i široké veřejnosti," zvou organizátoři.
Následovat bude příprava informačních materiálů určených potenciálním uživatelům sexuálních služeb. Materiály budou případné zákazníky seznamovat se skutečností, že v sexbyznysu dochází i k nedobrovolnému vykonávání této práce a budou dále obsahovat kontakty na organizace pomáhající týraným a zneužívaným ženám a obětem obchodu s lidmi.
Českou ženskou lobby představují Česká katolická charita, Gender Studies, Hnutí za aktivní mateřství, Aperio, Sorooptimist International – Pražský klub, Český svaz žen, Unie katolických žen, Asociace podnikatelek a manažerek ČR, Manushe, Rosa a Český helsinský výbor.