Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu
13. 4. 2009 - BRNO [Econnect/Děti Země]
„Zatím nejčastěji nominovanou kandidátkou je lyžařka a manažerka Kateřina Neumannová za zodpovědnost při odvážení sněhu z chráněných částí CHKO Jizerské hory a za likvidaci části Jizerské lyžařské magistrály v únoru 2008 pro Světový pohár ve Vesci,“ informuje Miroslav Patrik z Dětí Země Brno, který připomíná, že Neumannová v loňském ročníku získala 2. místo za Jiřím Hodačem za nápad uspořádat lyžařské běžecké závody 30. prosince 2007 na Hradčanském námětí.
Podle něho se mezi kandidáty na Ropáka 2008 může objevit nějaký ministr končící vlády za schválení přehrady Velké Heřminovy na Opavsku, někdo z poslanců za nemožnost účasti veřejnosti ve stavebních řízeních nebo někdo pražského magistrátu, kdo potvrdil územní rozhodnutí pro hotelový mrakodrap Epoque Pankrác. Horkým kandidátem je také ministr průmyslu a obchodu Martin Říman mj. za podporu výstavby dalších bloků v JE Temelín a další ekologické hříchy.
Se svými výroky v anketě Zelená perla opět dominuje prezident Václav Klaus (má Ropáka 1993 a Zelené perly 1995, 2005 a 2007), ale jako jeden z velmi podařených výroků je podle Dětí Země sdělení poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje Jaroslava Mencla během jeho rozhovoru v Radiožurnálu 28. ledna 2008: „My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá.“
U kandidáta na ropáka za rok 2008 je nutné uvést důvod, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby. Loni bylo na ropáka nominováno 25 osob. U kandidáta na perlu je nutné uvést jméno autora výroku a jeho text a zdroj. Loni bylo zasláno 51 výroků.
Titul Ropák 2007 získal náměstek ministra dopravy Jiří Hodač za: a) bojkotování splnění usnesení vlády č. 1064 z 19. 9. 2007, podle kterého mají odborníci vyhodnotit varianty silničního okruhu R1 kolem Prahy, dálnice D3 přes Posázaví a silnice R55 přes ptačí oblast u Bzence, b) vyhrožování občanským sdružením žalobami a finančními úhradami za škody státu při jejich účasti ve správních řízeních u různých silničních staveb a c) souhlas s dovykoupením pozemků za cca 23 milionů Kč pro vodní stupeň u Přelouče na Labi, který by zničil Slavíkovy ostrovy s šedesátkou chráněných druhů organismů.
Vítězem ankety Zelená perla 2007 se stal prezident ČR Václav Klaus, který 2. února 2007 pro www.ihned.cz uvedl: „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci.“
Galerie ropáků za patnáct ročníků
1992 = Július Binder (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)
1993 = Václav Klaus (předseda české vlády za ODS) a Vladimír Dlouhý (ministr průmyslu a obchodu za ODA)
1994 = František Benda (ministr životního prostředí za ODS/KDS)
1995 = František Malý (přednosta Okresního úřadu v Berouně)
1996 = Josef Kupec (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)
1997 = Stanislav Novotný (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)
1998 = Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu za ČSSD)
1999 = Jiří Drda (poslanec za ODS a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)
2000 = Josef Běle (náměstek ministra životního prostředí)
2001 = Miroslav Beneš (poslanec a místopředseda ODS)
2002 = Pavel Švarc (gen. ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)
2003 = Jaromír Schling (poslanec za ČSSD)
2004 = Martin Pecina (náměstek ministra průmyslu a obchodu za ČSSD)
2005 = Vlastimil Aubrecht (poslanec za ČSSD a bývalý zmocněnec vlády ČR pro severozápadní Čechy)
2006 = Martin Říman (ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS)
2007 = Jiří Hodač (náměstek ministra dopravy)