Anketa Strom roku 2005 má dvanáct finalistů
29. 6. 2005 - PRAHA [Econnect / Nadace Partnerství]
"Rozhodování poroty bylo tentokrát dramatické, každý měl jiné favority a mnohokrát jsme museli hlasovat. Těší mne, kolik lidí vidí stromy, jejich osobitou duši a chce jim pomoct," popsala Marie Hrušková. Při výběru finalistů ankety Strom roku zohledňovala porota složená z odborníků a partnerů ankety zejména příběh stromu a celkové zpracování návrhu. Rozhodující bylo i to, kolik lidí daný strom navrhlo a jaký význam má pro svoje místo, obec či region. Svou roli sehrál také vzhled a druh stromu a region, ve kterém se nachází.
Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství spolu s Ministerstvem životního prostředí v rámci programu Strom života, jehož generálním partnerem je Skanska CZ. "Anketou chceme upozornit na význam stromů pro životní prostředí. Prostřednictvím stromů chceme přivést lidi k zájmu o prostředí, ve kterém žijí. Jsem ráda, že stále více lidí chápe skutečný význam stromů," řekla Jana Dlabková z Nadace Partnerství.
Zvláštní kategorií jsou "Stromy hrdinové". Tento titul získají stromy, kterým hrozí vážné nebezpečí vlivem lidské činnosti – například stavba, doprava, emise či pokácení, na které je potřeba upozornit. Mezi "hrdiny" je například pražský dub Karel, lípa v Kašovicích, Oldřichův dub v Peruci, tis v Novém Městě nad Metují nebo hruška v jihomoravské Nosislavi.
Slavnostní vyhlášení výsledků celostátní ankety proběhne v předvečer Dne stromů 19. října 2005 u příležitosti Koncertu pro stromy v Besedním domě v Brně. Odměnou pro vítězný strom bude jeho odborné dendrologické ošetření na jaře 2006. V případě, že strom bude zdráv, bude náhradní odměnou pro danou lokalitu výsadba nových mladých stromků za účasti veřejnosti.
Celostátní anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002 v rámci programu Strom života. Anketa chce upozornit na význam stromů pro životní prostředí a prostřednictvím stromů přivést lidi k zájmu o prostředí, ve kterém žijí. Program Strom života Nadace Partnerství podporuje výsadbu především původních druhů stromů v České republice občanskými sdruženími, obcemi a školami. Svůj oblíbený strom mohl navrhnout každý – jednotlivec, rodiny, obce, sdružení, školy, firmy a jakékoli další organizace či instituce. Jednotlivé obce si mohli také zorganizovat místní regionální kola ankety. Návrhy shromažďovala Nadace Partnerství do 31. května.