Lidé s omezeným pohybem mohou komunikovat (s) počítačem: i jedinou klávesou
23. 3. 2006 - PRAHA [Econnect]
"Jde především o lidi s těžkým tělesným postižením, kteří jsou natolik ochrnutí, že mohou hýbat jen jednou částí těla - hlavou, bradou, palcem nohy," říká Jiří Menšík z občanského sdružení Petit, které postiženým lidem pomáhá vývojem potřebných programů. "Nemohou sdělit svým blízkým své pocity a potřeby. Jejich inteligence i vnímání je normální, proto mohou využít svých znalostí a vědomostí a prostřednictvím počítače, speciálního software a pomůcek na ovládání počítače mohou dokázat se svým okolím komunikovat," dodává.
Sdružení Petit proto nabízí program "1 klávesou", díky kterému je možné psát texty pomocí jediné klávesy, respektive jednoho externího spínače. Výstupem programu je textový dokument, který je možno vytisknout, poslat e-mailem, nebo přečíst syntetickou řečí. I tyto činnosti jsou ovladatelné pomocí jediné klávesy. "Základní idea programu vychází z nabídky virtuální klávesnice, kterou je možné spojit s inteligentním slovníkem nabízejícím množinu slov odpovídajících stisknuté klávesové sekvenci," přibližuje fungování programu Jiří Menšík. K programu sdružení nabízí i další zařízení pro usnadnění práce s počítačem, a tak i komunikace s okolím.
Občanské sdružení Petit, které tuto pomoc postiženým lidem nabízí, je nevládní neziskovou organizace, která už od roku 1998 pomáhá dětem s postižením v integraci do společnosti. "Počítač může být pro naše handicapované spoluobčany mnohdy hlavním prostředníkem v komunikaci s okolím, pomocníkem při jejich vzdělávání, rozvíjení smyslového vnímání, paměťových a řečových schopností," zní motto sdružení.
Hlavní náplní práce sdružení je pomoc při integraci dětí s mentálním, sluchovým, zrakovým i tělesným postižením do občanské společnosti prostřednictvím speciálních výchovně vzdělávacích a diagnostických počítačových programů. V současné době programy nabízené sdružením využívá více než 600 institucí a rodin, které se starají o děti s postižením. Petit sdružuje odborníky z oblastí vývoje software, dětské psychologie a speciální pedagogiky a využívá jejich znalostí i zkušeností pro tvorbu i aplikování počítačových programů pro děti s postižením. Zároveň sdružení spolupracuje s dalšími nevládními a neziskovými organizacemi v celé České republice.