O úniku chemikálie nebyli Ústečané řádně informováni
7. 10. 2004 - PRAHA [BBC]
<P>Mluvčí ústecké policie Jan Novotný tvrdí, že obyvatelé byli o havárii včas informováni. Nicméně první informace o úniku plynu dostala policie přímo od občanů: "Veřejnost se u nás dotazovala, jestli se něco neděje v chemičce – viděli prý nad ní bílý oblak. Našemu operačnímu důstojníkovi v chemičce sdělili, že se nic neděje, že sice k nějakému úniku došlo, ale že to je v rámci chemičky. Až později dispečer únik potvrdil a my jsme začali vyrozumívat občany tak, jak to máme v popisu práce."
<P>Informace o havárii v chemičce se však rozhodně nedostala ke všem občanům. Například Jiří Vejvoda zjistil příčinu večerních dýchacích potíží až ráno z televize. "Nebyl jsem nikým informován. Mám astma, a tak hned poznám, když se něco děje."
<P>Oxid sírový, kyselý plyn, který dráždí především průdušky, unikl z ústecké Spolchemie asi dvě hodiny po dokončení opravy zásobníku. Oprava spočívala ve výměně těsnění - právě toto nové těsnění selhalo. Mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř o příčině závady říká: "Jednoznačně to lze přičíst závadě materiálu. Zvažujeme, že podnikneme právní kroky proti dodavateli, protože jeho nekvalitní výrobek nás nesmírně poškodil."
<P>Oxid sírový unikl z chemičky už letos v květnu. Chemička tehdy dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 200 tisíc korun. V dubnu z chemičky uniklo zhruba deset kilogramů chloru.
<P><B>Bude se Spolchemie stěhovat?</B>
<P>Po čtvrteční havárii se primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič sešel s vedením Spolchemie: "Četnost chemických úniků v nás vzbuzuje velkou nedůvěru v to, zda je chemička schopna mít pod kontrolou nakládání s takto nebezpečnými látkami. Přejeme si, aby rizika spojená s chemikáliemi byla znovu vyhodnocena. "Chceme, aby chemička restrukturalizovala výrobu tak, aby nemusela na území města, tedy v rámci závodu, blízko centra města, skladovat velká množství nebezpečných chemických látek."
<P>Proti setrvání chemičky ve městě - v těsné blízkosti nemocnice protestují i občané. 10 200 z nich podepsalo petici požadující referendum o tom, zda chemičku přemístit. Celkové odsunutí firmy považuje vedení Spolchemie za nereálné, protože by stálo nejméně 15 miliard korun.<P>