Práce s ovčí vlnou v Gawainu pomáhá lidem i krajině
30. 3. 2007 - PRAHA [Econnect]
Textilní dílna Gawain byla založena studenty akademie sociálního umění Tabor v Praze v roce 2002 a fungovala jako neziskové občanské sdružení až do roku 2005, kdy získala finanční prostředky z Evropských sociálních fondů a stala se tak chráněnou dílnou. "Pro vstup do dílny není důležitá diagnóza, ale to, zda chce klient pracovat a tvořit. V současnosti v dílně pracuje 13 lidí a odpolední kroužky navštěvují ještě čtyři další osoby," uvádí Veronika Mařáková z Gawainu.
Hlavními cíli chráněné dílny je rozvíjet vlohy klientů, vést je k samostatnosti, ale na druhé straně i k práci v kolektivu. Prostředkem k těmto cílům je dopolední dílna, kde klienti vyrábějí výrobky z vlny, jako například vlněné květin, přívěsky na klíče, ozdobné spony, gumičky do vlasů, filcované podložky a koberečky. Při práci uplatňují tradiční techniky zpracování ovčí vlny: filcování (plstnatění za pomoci mýdla, horké vody, a tlaku), barvení, cupování a krumplování (vyčesávání).
Kromě dopolední dílny zajišťuje Gawain ještě odpolední integrační výtvarné kroužky určené pro děti i dospělé, jež jsou ideálním prostorem pro setkání handicapovaných a zdravých účastníků a jejich vzájemné poznávání při společné práci. V podobném duchu se nesou i integrační výtvarné pobyty v přírodě, kde se setkávají profesionální umělci s laickou veřejností a handicapovanými a vzájemně se obohacují skrze uměleckou činnost.
Velmi zajímavým projektem je i integrační divadlo. Pracovníci dílny nejen nacvičují představení, ale podílejí se i na tvorbě kostýmů. "Letos jsme hráli Tříkrálovou hru vánoční a Rimoni např. ve skanzenu v Kouřimi a na dalších místech. Účastnili se i studenti Akademie sociálního umění v Táboře, kteří k nám chodí na praxi," hovoří o aktivitách dílny pracovníci.
Nedílnou součástí dílny je i obchod, kde se prodávají výrobky zhotovené v dopolední dílně. Tak se veřejnost může kontaktovat s klienty dílny a nákupem zhodnotit jejich poctivou práci. Část zisku jde na provoz dílny. Kromě zmiňovaných pravidelných aktivit pořádá Gawain i kurzy tradičních technik na objednávku, pro skupiny od čtyř lidí, kteří o ně projeví zájem. Na těchto kurzech si účastníci osvojí techniky práce s ovčí vlnou a mohou si sami vytvořit podložku, klobouk, či jiný výrobek z vlny.
Projekt Gawainu však má i další rozměr. Tím že spotřebovává českou ovčí vlnu, podporuje ochranu přírody při její snaze udržet biologicky velmi cenná území (stepní a lesostepní lada, vřesoviště, jalovcové pastviny i hole – holiny na horských hřebenech) vzniklá dlouholetou pastvou, která by bez ní postupně zanikla. "Ročně spotřebujeme tak do 100 kg vlny," upřesňují v dílně. Celý projekt je tak zajímavou syntézou sociální péče a ochrany a tvorby krajiny.