Greenpeace vyzvalo slovenské ministerstvo, aby více argumentovalo a méně obviňovalo
28. 5. 2007 - BRATISLAVA [Greenpeace SK / Econnect]
-foto: Tichá dolina © Juraj Rizman/Greenpeace-
Ministerstvo životního prostředí Slovenské republiky obvinilo v pátek 25. května Greenpeace ze zasahování do vyšetřování těžby v Tiché a Koprové dolině. Organizace se měla ovlivňování dopustit tím, že zveřejnila nezávislou právní analýzu, kterou si nechala o těžbě v tatranských dolinách vypracovat u renomované slovenské advokátní kanceláře Dedák & Partners. Stanovisko MŽP ČR bylo poskytnuto řadě médií a publikované na stránkách rezortu.
"Ministerstvo životního prostředí SR by se mělo místo prázdných politických prohlášení vyrovnat s odbornou argumentací. Respektive by mělo více argumentovat a méně obviňovat. Greenpeace dalo na stůl jasnou právní analýzu. Jejím výsledkem je, že těžba v Tiché a Koprové dolině, kterou MŽP SR obhajovalo, byla nezákonná. Pokud rezort nesouhlasí se závěrem právní analýzy Greenpeace, měl by jí právními argumenty zpochybnit. To se dosud nestalo," uvedla Martina Badidová z Greenpeace.
Greenpeace v této souvislosti upozorňuje na fakt, že MŽP SR nepoužívá ve svých vyjádřeních k jednotlivým účastníkům sporu o Tichou a Koprovou dolinu stejný metr. Pokud na jedné straně rezort svými vyjádřeními odsoudil údajné nátlakové akce ochranářů, na druhé straně nátlakovou akci lesníků za těžbu v Tiché a Koprové dolině nechal bez komentáře.
"Pokud zveřejnění nezávislé právní analýzy klasifikuje MŽP SR jako zasahování do procesu vyšetřování legálnosti těžby v Tiché a Koprové dolině, tak se ptáme, jak můžeme klasifikovat výroky ministra životního prostředí Jaroslava Izáka, který den potom, co kvůli vyšetřování zastavila práce v terénu inspekce životního prostředí ve vysílání televize TA3 konstatoval, že "k porušeniu nedošlo žiadnych paragrafov, ani ochrany prírody a krajiny, ani z hľadiska Európskej únie“. Rovněž by nás zajímalo, zda nedošlo k zásahu do vyšetřování Slovenské inspekce životního prostředí výroky ministra hospodářství Miroslava Jureňa, který v médiích několikrát označil krok inspekce za obstrukci," konstatovala Martina Badidová z Greenpeace.