Guardian: Letecká doprava ohrožuje biodiverzitu
16. 4. 2007 - PRAHA/LONDÝN [EcoMonitor]
Letecká doprava po celém světě prudce roste. Za poslední tři roky stoupal počet pasažérů o osm procent ročně. Vůbec poprvé se tak spojují vzdálené a izolované ekosystémy a nebývale se šíří mikroorganismy a hmyz. Zavlečení hmyzu a mikroorganismů z jiných oblastí však může způsobit ekologickou katastrofu. Mnoho z nich totiž nemá v novém domově přirozené nepřátele, a tak prosperují na úkor původních druhů, které neměly dost času vyvinout si obranu, napsal Guardian.
Vědci z Oxfordské univerzity analyzovali záznamy o třech milionech plánovaných letů mezi 3 570 letišti po celém světě v době od května 2005 do dubna 2006 a určili nejfrekventovanější trasy. Ty potom položili na mapy globálního klimatu a vypočítali období v roce, kdy jsou v různých částech světa vhodné podmínky pro invazi nepůvodních druhů. Na základě toho vyznačili tzv. "invazivní ohniska", tedy destinace, které jsou v průběhu roku nejvíc ohroženy zavlečením cizích organismů.
Vědci tak zjistili, že největší nebezpečí hrozí v mnoha zemích mezi červnem a srpnem, kdy má mnoho regionů podobné klimatické podmínky a zároveň cestuje mnoho lidí. Bližší zkoumání odhalilo trasy, na kterých je nejvyšší riziko přenosu organismů mezi vzdálenými zeměmi. V lednu jsou rizikové trasy z východní Číny a Japonska do Evropy, zatímco v červenci to samé platí pro trasy na východní pobřeží Jižní Ameriky. Analýzy rovněž prokázaly, že i izolované Havajské ostrovy jsou několik měsíců v roce ohroženy lety z různých částí světa, podle ročního období jde o lety z východní Asie, Střední Ameriky a z Karibiku. Velmi ohroženy jsou Spojené státy, protože mají mnoho různých typů podnebí i letišť, napsal deník Guardian.
Podle článku Iana Sampla v deníku Guardian ze dne 11. 4. 2007