BBC: Nosorožce v Nepálu ohrožují povstalci
5. 1. 2007 - PRAHA/KÁTHMANDŮ [EcoMonitor]
Počet zvířat se snížil i v nepálském parku Chitwan, kde ochránci napočítali 405 kusů oproti více než pěti stům v roce 2000. Nosorožec indický (Rhinoceros unicornis) patří k největším ze všech druhů nosorožců. Může být vysoký až dva metry a váha tohoto tlustokožce může dosáhnout až 2 700 kg. Přesto se uvádí, že je výborný plavec, dokáže se potápět a hledat potravu pod hladinou vodních toků.
Nosorožci se stávají terčem pytláků kvůli svým rohům, těm totiž tradiční asijská medicína přisuzuje afrodiziakální účinky. Někteří autoři odborných studií se již dříve vyjádřili v tom smyslu, že by bylo lepší přesunout ohrožená zvířata přes hranice do chráněných rezervací v Indii. To ale odmítli představitelé státní politiky ochrany přírody. Deník Kantipur, který vychází v hlavním městě Nepálu, citoval zástupce státní správy Phanindru Kharela, který označil jakékoli stěhování zvířat za zcela nemožné.
Nosorožci se do parku Bardiya dostali během posledních dvaceti let, kdy sem byli přestěhováni z centrálních oblastí země. Tento postup byl dlouhodobě prezentován jako hlavní krok v ochraně ohroženého druhu. Jenže po začátku povstání maoistických rebelů, kteří mají pod kontrolou hůře přístupná a vzdálenější území, polevila ochrana zvířat v národních parcích. Deset let trvající povstání vyhovuje zejména pytlákům, kterým umožňuje poměrně snadné výdělky, píše BBC.
Množství lidí, kteří zajišťovali ochranu národních parků, bylo v minulosti odvoláno právě kvůli akcím proti levicovým povstalcům. Ochrana parků by se však měla podle současné mírové dohody mezi centrální vládou a povstalci pomalu začít obnovovat.
Podle článku Sushila Sharma BBC Online News 03. 01. 2007.